Zástupcovia farských charít arcidiecézy sa stretli na Arcibiskupskom úrade

TRNAVA 25. mája 2022 - Zástupcovia farských charít Trnavskej arcidiecézy sa zišli v uplynulých dňoch v priestoroch Arcibiskupského úradu v Trnave.

Stretnutie otvoril osobitným požehnaním riaditeľ Arcibiskupského úradu Mons. Peter Šimko. V príhovore prítomných nazval poslami spásy a pokoja, „v ktorých slovách má zaznievať Kristov hlas“; a ich dobročinnú prácu prirovnal apoštolskej práci.
 
Podľa neho reprezentujú túžby ľudí; sú tými, ktorí môžu svojou pomocou meniť názory a postoje iných k lepšiemu, pretože zmena musí prísť zdola. Povzbudil ich a ocenil ich obetavú prácu, ktorá má veľmi pozitívny a formačný dosah i na ďalšie generácie, s víziou následnej zmeny celkových štruktúr. Po prosbe o vyliatie Ducha Svätého požehnal ružence vytvorené charitnými dobrovoľníkmi.
 
Dôležitosť farských charít predstavil zástupca charity Igor Strýček. Ako povedal, vedúcich spolupracovníkov farských charít považuje za najlepšiu vizitku Trnavskej arcidiecéznej charity. S koordinátorom farských charít Slovenskej katolíckej charity im poďakovali a povzbudili ich do ďalšej spolupráce. Zdieľaním osobných skúseností sa vzájomne zoznámili a inšpirovali svojimi dobročinnými aktivitami.
 
Priateľská atmosféra navodila úprimný dialóg vedúci k riešeniu aktuálnych problémov, ktorým charita v dnešnej dobe čelí, najmä v súvislosti s ukrajinskou utečeneckou krízou, informovala Júlia Kubicová.
 
Stretnutie ukončili na svätej omši, ktorá bola obetovaná ako poďakovanie za vedúcich spolupracovníkov farských charít Trnavskej arcidiecézy a ich úmysly. Hlavný celebrant a kazateľ Mons. Peter Šimko v homílii apeloval na duchovný rozmer charity – „pri charite je nutný vzťah k Bohu. Keď chce človek robiť charitu, empatiou, humanizmom nevystačí.“
 
Podľa jeho slov skutočná charita vychádza zo vzťahu k Bohu. „Napĺňajme sa Ježišom Kristom. To je tá charita. A odovzdávajme toho Pána, ktorý sa nám daruje. Všetko ostatné je len prostriedok,“ povedal. Celé znenie homílie si záujemcovia môžu vypočuť vo videu na stránke Trnavskej arcidiecéznej charity. Stretnutie takéhoto zamerania Trnavská arcidiecézna charita organizovala prvýkrát v svojej histórii v zastúpení Júlie Kubicovej.
 
 
facebook sharing button Zdieľaj
Zástupcovia farských charít arcidiecézy sa stretli na Arcibiskupskom úrade

Zástupcovia farských charít Trnavskej arcidiecézy sa zišli v priestoroch Arcibiskupského úradu v Trnave. (Foto: Júlia Kubicová)

SPRÁVY

 

NOVINKY