Vo františkánskom kostole Všetkých svätých v Hlohovci slávili patrocínium kostola

HLOHOVEC 2. novembra 2022 - V utorok 1. novembra, na slávnosť Všetkých svätých, sa vo františkánskom Kostole Všetkých svätých počas svätej omše slávilo patrocínium kostola, čiže jeho titul. Hlavným celebrantom a zároveň slávnostným kazateľom bol páter Daniel František Berta OFM, pôsobiaci v Trnave. Koncelebrovali páter gvardián Augustín Peter Hlavina OFM a hlohovecký kaplán Samuel Sádecký.

Páter Augustín Peter Hlavina OFM na úvod privítal pátra Daniela Františka Bertu OFM a spomenul, že ich spája to, že sú východniari, že spolu pred vyše 20 rokmi začínali svoju formáciu v tomto kostole v Hlohovci, spolu študovali na vysokej škole a spolu boli aj vysvätení za kňazov. Slávnostný kazateľ vo svojej homílii spomenul, že slávenie Všetkých svätých je o to výnimočnejšie, že je to aj titul tohto kostola.
 
Svätosť udeľuje Boh za plnohodnotný život tu na zemi. Aj my by sme mali kráčať týmto smerom. Byť svätým totiž znamená snažiť sa plniť to poslanie, ktorým nás Boh obdaroval. Uctievame si nielen svätých, ktorých životopisy poznáme, ale všetkých, ktorí sú v nebi. Môžu byť medzi nimi aj naši známi. Je to aj výzva pre nás, že i my môžeme byť svätí. My sa toho však bojíme, lebo máme svoje chyby a padáme, pritom svätí boli takí istí, ako sme my. Pomôcť nám môžu aj blahoslavenstvá, ktoré sú posolstvom o šťastí, uviedol kazateľ.
 
Svätosť spočíva v neustálom začínaní a neustálej práci na sebe. Svätosť je povolaním každého z nás, aby sme plnili poslanie, ktoré nám zveril Boh, aby sme sa stávali blahoslavenými a tak sa približovali k nášmu cieľu, ktorým je spoločenstvo s Bohom v nebi, dodal vo svojej homílii.
 
Slávnosť bola obohatená o bohatú asistenciu miništrantov, spev miestneho chrámového zboru i o nesenie obetných darov z rúk členov Združenia kresťanských seniorov a terciárov. Na záver páter Augustín  poďakoval hlavnému celebrantovi za povzbudivé slová a daroval mu knihu o hlohoveckom kláštore. Páter Daniel František Berta OFM na záver všetkým udelil slávnostné požehnanie.
 
TO ABU informovala Lucia Froncová
 
facebook sharing button Zdieľaj
Vo františkánskom kostole Všetkých svätých v Hlohovci slávili patrocínium kostola

Hlavným celebrantom a zároveň slávnostným kazateľom svätej omše na slávnosť Všetkých svätých vo františkánskom Kostole Všetkých svätých bol páter Daniel František Berta OFM, pôsobiaci v Trnave. (Foto: Lucia Froncová)

NOVINKY