V Múzeu holokaustu v Seredi si uctili obete nezmyselného zabíjania

SEREĎ 29. marca 2017 - Pamiatku tisícov zavraždených Židov, ktorí boli počas druhej svetovej vojny deportovaní zo Slovenska do koncentračných táborov, si v utorok 28. marca uctili účastníci pietnej spomienky v Múzeu holokaustu v Seredi.

Práve 28. marca 1942 sa v areáli dnešného Múzea holokaustu, vtedy koncentračného a pracovného tábora, uskutočnil výber na transport do koncentračných táborov do lublinského okresu, do Sobiboru. Cieľom tejto pietnej spomienky bolo pripomenúť si obete nezmyselného zabíjania a pomodliť sa za všetkých, ktorí boli z tohto tábora deportovaní. Modlitbu Kadiš za obete predniesol rabín David Adri.
 
Medzi účastníkmi spomienky boli rakúsky veľvyslanec J. E. Helfried Carl, stály zástupca Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko Dr. Lorenz Barth, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák, emeritný profesor a dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavel Traubner a zástupca Trnavskej arcidiecézy, kancelár arcibiskupskej kúrie Dušan Kolenčík.
 
Vo vyhladzovacom tábore Sobibor zahynulo podľa slov riaditeľa seredského múzea Martina Korčoka 25-tisíc Židov zo Slovenska. „Ani jeden deportovaný človek, odvlečený z nášho územia, neprežil Sobibor. Hneď ako sa transport zastavil, všetci odchádzali do plynu. Najprv boli vyzlečení donaha, ostrihaní, boli im vytrhané zlaté zuby a po zavraždení boli spálení. Celý proces trval tri hodiny, len tri hodiny bola dĺžka života v Sobibore," pripomenul Korčok.
 
TO ABU informoval Stanislav Žlnay
 
facebook sharing button Zdieľaj
V Múzeu holokaustu v Seredi si uctili obete nezmyselného zabíjania

28. marca 1942 sa v areáli dnešného Múzea holokaustu, vtedy koncentračného a pracovného tábora, uskutočnil výber na transport do koncentračných táborov do lublinského okresu, do Sobiboru. (zdroj foto: www.teraz.sk/TASR/Henrich Mišovič)

NOVINKY