V pondelok 8. januára prvý raz oslávime bl. Titusa Zemana

BRATISLAVA 4. januára 2018 - Nový slovenský blahoslavený, salezián kňaz a mučeník Titus Zeman, má v liturgickom kalendári svoje miesto 8. januára. Je to deň, kedy v roku 1969 zomrel. Cirkev na Slovensku a osobitne rehoľa Saleziánov dona Bosca teda oslávi prvý raz sviatok tohto nového blahoslaveného 49 rokov po jeho smrti. Veriaci sa môžu zúčastniť na svätých omšiach ku cti nového blahoslaveného vo všetkých kostoloch a kaplnkách rehole saleziánov a rovnako vo Vajnoroch. Všade tam je možné si uctiť aj relikvie bl. Titusa.

Keďže Titus Zeman patril medzi saleziánov, v ich kostoloch je spomienka na neho pri liturgii povinná. V ostatných kostoloch najmä v bratislavskej arcidiecéze, na ktorej území Titus Zeman žil a zomrel, ale aj v iných diecézach na Slovensku, majú kňazi možnosť zvoliť si v pondelok 8. januára texty svätej omše ku cti tohto mučeníka a v takom prípade svätú omšu slúžia v červenom rúchu. Texty pre svätú omšu ku cti bl. Titusa Zemana zverejnila (stiahnuť vo formáte PDF) Konferencia biskupov Slovenska na svojej internetovej stránke.
 
Kompletné pokyny k liturgii sú k dispozícii aj na webovej stránke tituszeman.sk v časti Liturgia na 8. januára. Tam je možné nájsť aj texty na modlitbu breviára (stiahnuť vo formáte PDF) pre tento deň a tiež na znotovaný hymnus (stiahnuť vo formáte PDF) ku cti bl. Titusa Zemana, ktorý zaznel pri jeho blahorečení.
 
Vo farskom kostole vo Vajnoroch, v rodisku Titusa Zemana, bude v pondelok 8. januára večer o 17.30 h sláviť svätú omšu Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, a spolu s ním aj provinciálny predstavený saleziánov don Jozef Ižold. Pri osobnej modlitbe môžu veriaci zvlášť v tento deň pridať zvolanie „Blahoslavený Titus Zeman, oroduj za nás,“ čím si aj osobne uctia jeho spomienku.
 
Blahoslavený mučeník salezián kňaz Titus Zeman (1915 - 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese vo februári 1952 odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie. Slávnosť blahorečenia sa konala 30. septembra 2017 v Bratislave-Petržalke.
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
V pondelok 8. januára prvý raz oslávime bl. Titusa Zemana

Don Titus Zeman bol slávnostne vyhlásený za blahoslaveného v nedeľu 30. septembra 2017 v Bratislave-Petržalke. (Foto: Saleziáni don Bosca)

SPRÁVY

 

NOVINKY