Ukrajinské rodiny zažili ťažké situácie, potrebujú našu blízkosť

TRNAVA 6. apríla 2022 - Pomoci pre ukrajinské rodiny na úteku pred vojnou sa naplno začal venovať Peter Cák (47) vo svojom hoteli Spektrum v Trnave. Čo všetko stálo pred nimi ako sprostredkovateľmi nielen ubytovania a aké boli prvé skúsenosti po príchode rodín z vojnovej zóny?

V trnavskom hoteli Spektrum máte ubytované ukrajinské rodiny. Koľko ich je?
Je tu (Pozn. autora: k 8.marcu 2022, stav teraz je okolo 100) 80 Ukrajincov: 42 dospelých a 31 detí. V noci ich prišlo osem, tých som ešte nevidel. Ubytované sú hlavne babky, matky s deťmi, ktoré majú ubytovanie zdarma. Keď príde aj nejaký otec, tak už chcem, aby aj niečo prispeli. Situáciu každého riešim individuálne, podľa ich možností.
 
Ako ste sa dostali k pomoci pre nich?
Asociácia všetkých hotelov oslovila ubytovacie zariadenia, aby sa prihlásili tie, ktoré sú ochotné ubytovať zadarmo alebo za poplatok Ukrajincov. Prihlásil som 20 izieb na bezplatné ubytovanie.
 
Odkedy sú tu prvé rodiny?
Vo štvrtok (Pozn. autora: 3. marca 2022) prišli tri.
 
Aké boli prvé dojmy z nich?
Tie dojmy sú každý deň také isté: sú zúfalí, nevedia, čo bude. Chvíľku sú šťastní, že majú strechu nad hlavou, že majú jedlo. Mnohí cestovali bez jedla, spali všelikde po staniciach. Vidieť zúfalosť.
 
Potrebujú aj psychologickú pomoc alebo to zatiaľ zvládajú s Vami?
Psychologická pomoc príde až v ďalšom leveli. Teraz sme v stave, aby mali kde spať, aby sa najedli. Niektorí napríklad prídu s igelitkou, nemajú si čo obliecť. Ľudia sem nosia oblečenie, robia zbierku. Máme tu vlastne 31 detí, najmladšie má 12 dní. Nosia tu pre nich kočíky, vaničku, plienky. Vecí si veľmi rýchlo rozoberú.
 
Sú nejaké osobitné príbehy, ktoré sa Vás dotkli?
Jedna rodina išla tri dni. Cestovalo ich deväť v päťmiestnom aute. Doma nechali novopostavený dom, išli spodnou trasou cez Maďarsko, prišli úplne vyčerpaní...
 
Aké majú skúsenosti z cesty?
Väčšina ide po trase Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko. Na hranici  nie sú žiadne kontroly, nič. Hotspoty má iba Slovensko na ukrajinsko-slovenskej hranici. To znamená, že nevedia vôbec nič, nevedia, že sa môžu ísť hlásiť alebo požiadať o azyl. Nevedia, že majú status utečenca, že môžu žiadať nejaké peniaze. S prvými sme už boli na cudzineckej polícii.
 
Na facebooku ste vytvorili skupinu pomoci Ukrajincom. Aké sú reakcie ľudí?
Podľa mňa sú super. Veľa ľudí reaguje do pol hodiny. Keď niečo napíšem, že potrebujem, tak veľmi rýchlo zareagujú, prinesú, prídu. Napríklad, keď som potreboval dobrovoľnícku prácu, tak sa prihlásilo veľa ľudí. Píšu, či treba ešte prísť. Ani na to nestíham reagovať.
 
Čo by teraz vám, ako vedeniu hotela, pomohlo situáciu lepšie zvládať?
Dnes mi akási pani povedala, že odvezie deti k nejakej doktorke, ktorá je Ukrajinka a pediatrička. Každej druhej mamy ak sa jej na to opýtam, tak chce ísť. Bolo tu dieťa, malo kašeľ, vysvetlil som jej, kde je pohotovosť, ale nešla. Je to aj tým, že z tých Ukrajincov  čo sa tu ubytovali, teraz ich je už aj viac, okolo stovky, len jedna jediná vedela po anglicky. Tlmočila mi a s ňou som dohadoval veci. Už tu nie je dva dni a nemá mi kto prekladať. Občas mi tu príde nejaký Ukrajinec, ktorý žije na Slovensku dlhšie, ale aj tá komunikácia s nimi je veľmi ťažká. Používam často Google Translator, aj keď už som sa naučil vyše sto slov. Takže tá mamička ani nešla k doktorke sama, lebo by nerozumela - ale teraz k tej ukrajinskej doktorke chce ísť. (Aktualizácia: Do hotela prišla ako utečenec stará mama, lekárka a pediatrička, z čoho majú veľkú radosť obe strany.) Tých potrieb je veľmi veľa a je to veľmi individuálne. Napríklad rodina, ktorá má šesť detí, má online školu. (Učitelia učia z krytov alebo aj zo škôl, ak sú celé, napriek situácii.) Viem, že chcú pokračovať vo vyučovaní, ale nemajú počítače a nemajú sa tam ako pripojiť. (V tomto čase je už z darov zriadená PC učebňa s niekoľkými počítačmi pre deti.)
 
Pre ukrajinské rodiny ste v rámci dobrovoľníckej pomoci ponúkli aj kurzy slovenčiny...
Áno, hovoril som o Veronike Balúnovej, ktorá ich robí.  Aj Ukrajinec, čo tu býva, ich po večeroch doučuje, lebo vie dobre po slovensky.  Môj syn urobil v ukrajinčine plagát, kde sú doktori, autobusy, polícia.  Takže snažíme sa im dať aj nejaké informácie. Teraz sa snažím zorganizovať detský kútik. (Aj ten už je v prevádzke, pozn. autora). Niektoré mamy by aj išli pracovať, ale nemá im kto varovať deti.  Žiadame ich, aby pomohli, aspoň po sebe umyli riad, alebo prezliekli bielizeň na izbe. Na taký počet ľudí tu potrebujem o to viac personálu. Musel som prijať ďalších troch zamestnancov, hlavne do kuchyne.
 
Je to však aj pre nich dobré, ak sú vtiahnutí do niečoho, čo im pripomína bežný život...
To áno - ale inak sú celkovo nešťastné, tak to vidím. Nevedia, čo a ako. Lebo nechali doma mužov a nevedia, či ich ešte niekedy uvidia. Aj keď to základné začína byť uspokojené, sú nešťastné a celé dni nerobia nič. Preto som písal do skupiny, nech sem prídu ľudia, aby sa s nimi aspoň trochu porozprávali, priniesli koláčik,  zahrali sa, vybrali sa s nimi na nejaký program.
 
Dá sa s nimi dohovoriť aj bežnou ruštinou  či ani nie?
S ruštinou sa dohovoríte. Dá sa rozprávať aj po slovensky, keď nerozumejú, poviem vetu inak, inými slovami a pochopia.
 
Teraz už máte aj dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o konkrétne oblasti...
Áno, som vďačný za ich okamžitú reakciu. Máme tu ľudí, ktorí sa starajú o materiálne potreby ukrajinských rodín tu v hoteli, aj po presťahovaní do trvalejšieho bývania; tiež dobrovoľníčku, ktorá sa stará o umiestnenie rodín z hotela najlepšie do samostatného bývania. Moja manželka prijíma utečencov zvonku, ktorí prichádzajú do hotela, urobí im vstupné pohovory, testy na Covid, tiež koordinuje dobrovoľníkov. Jedna z dobrovoľníčok sa stará len o zdravotné potreby ubytovaných. Máme už aj duchovnú službu, ktorú robí jezuita, otec Pavol Trgo, Ukrajinci ho už veľmi pekne prijali a volajú ho „báťuška Paša“. Rovnako to platí o nákupe potravín, ktorých treba obrovské množstvo, o výdaji stravy či o aktivitách pre deti. Ak sa chce ktokoľvek pripojiť k pomoci, nech sleduje na facebookovej stránke profil Pomoc pre utečencov v Trnave. Budeme vďační za čokoľvek.
 
Ako finančne zvládate utiahnutie takejto nečakanej réžie skoro plného hotela?
Zo začiatku sme to zvládali, ale teraz, keď je jasné, že poskytovanie stravy je vylúčené z príspevku štátu, ide o najväčšiu položku. Budeme vďační za akýkoľvek desiatok či finančnú pomoc, ktorým udržíme réžiu a potrebné náklady pre pomoc ukrajinským rodinám. Všetko, čo pre nich poskytujeme, je presne vydokladované vo facebookovej skupine. Preto prosíme o podporu finančným darom na účet verejnej zbierky: SK9583300000002101468269.
 
Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová
 

 

facebook sharing button Zdieľaj
Ukrajinské rodiny zažili ťažké situácie, potrebujú našu blízkosť

"Budeme vďační za akýkoľvek desiatok či finančnú pomoc, ktorými udržíme réžiu a potrebné náklady pre pomoc ukrajinským rodinám," hovorí Peter Cák, majiteľ trnavského hotela Spektrum, kde sú ubytovaní utečenci z vojnou skúšanej Ukrajiny. (Foto: facebook/Pomoc pre utečencov v Trnave)

SPRÁVY

 

NOVINKY