Trnavskí archeológovia objavili pozostatky Kostola svätého Michala

TRNAVA 24. júna 2022 - Po siedmich rokoch sa archeológovia vrátili na trnavskú Akropolu. V lokalite budúceho archeoparku pri Bazilike sv. Mikuláša hľadali pozostatky Kostola sv. Michala, ktorý bol zbúraný v roku 1813. Záchranný výskum realizovala Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity na objednávku Arcibiskupského úradu v Trnave.

Miesto, ktoré preskúmali, bolo doteraz neprístupné za múrom, ktorý ohraničoval pozemok prináležiaci pôvodnej starej budove Arcibiskupského úradu. Pred dvoma rokmi sa však oplotenie zrútilo a nedávno boli rozobraté aj jeho ostatné časti. Informoval o tom vedúci tímu, dekan Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity Erik Hnčiarik:
 
„Naším zámerom bolo objaviť mladšiu fázu archeologického výskumu. Našli sme zvyšky tohto kostola, našli sme v súčasnosti jeho loď, ktorá sa nachádza alebo je, ja to tak nazýva, že od orecha k orechu, zvyšky murív, ktoré tu boli objavené. Ale tieto murivá na mnohých miestach boli rozobraté úplne až na samé dno a tehly z týchto murív boli použité na ten samotný plot, ktorý tu bol, ktorý tu stál, a na opravu Kostola sv. Mikuláša. My vieme už aj z archívnych správ, že oni keď ho rozprali, tak aj tento kostol mal problémy, povypadávane tehly tak, takže doplnili tie tehly do toho samotného kostola.“
 
Pri súčasných výkopoch našli podľa Erika Hrnčiarika konečnú podobu najmladšej fázy Kostola sv. Michala zo 17. storočia. Ukázalo sa, že pri výstavbe stavitelia múry opravovali s už predtým použitým materiálom, čo pravdepodobne spôsobilo, že už o pol storočie bojoval s problémami statiky.
 
„Mapy neexistovali v tom období a ten kostolík je na (...)znázornený, ale my nevieme, ako vypadal. Smola je, že druhé, tretie, štvrté vojenské mapovanie už bolo v čase, keď už ten kostolík bol zbúraný. To bolo možno aj takým prekvapením, že nečakali sme niektoré múry v tých polohách, v ktorých boli. Ten kostol začal mať veľké statické problémy, zakázali sme sväté omše. Ten kostol istý čas slúžil ako sklad, istý čas slúžil ako väznica, mestská väznica, čiže tu bolo väzenie mestské a, samozrejme, bol aj poškodený a tak, až nakoniec sa rozhodli, že ten samotný kostol zbúrajú,“ uviedol Hrnčiarik.
 
Trnavská radnica má už niekoľko rokov plány na vybudovanie archeoparku, kde by vzácne pamiatky adekvátne prezentovala, vrátane oboch fáz vývoja Kostola sv. Michala. Jeho prvá, stredoveká fáza, ktorá bola objavená v polovici 90-tych rokov, je už znázornená v dlažbe chodníka pre peších. Mesto čaká na prostriedky v eurofondovej výzve, ktoré by jej celkový zámer umožnili realizovať. V súčasnosti sa zároveň začína nové kolo rokovaní o podobe archeoparku.
 
Zdroj: Rádio LUMEN
 
facebook sharing button Zdieľaj
Trnavskí archeológovia objavili pozostatky Kostola svätého Michala

Ilustračná snímka. (Foto: TV LUX)

SPRÁVY

 

NOVINKY