Spovedné tajomstvo je neporušiteľné, reflektuje to i slovenská legislatíva

BRATISLAVA 9. novembra 2021 - Spovedné tajomstvo je neporušiteľné, a túto skutočnosť reflektuje aj slovenská legislatíva. To bola hlavná téma relácie Zaostrené, v ktorej sa diskutovalo o sviatosti zmierenia a spovednom tajomstve. Absolútnosť spovedného tajomstva býva v posledných rokoch spochybňovaná vládami viacerých štátov. Naposledy vo Francúzsku.

Na Slovensku je legislatívny stav taký, že spovedné tajomstvo je chránené. „Neoznámenie trestného činu, svedok v trestnej záležitosti a svedok v civilnej záležitosti sú chránení absolútne tak pri sviatostnom, ako aj mimosviatostnom fóre a pri neprekazení trestného činu do budúcnosti je chránená absolútne spoveď,“ povedal Marek Šmíd, odborník na medzinárodné právo.
 
Vo sviatosti zmierenia sa nespovedáme kňazovi, ale Bohu. Ako sa uvádza v nóte apoštolskej penitenciárie, kňaz nevie, čo mu bolo povedané v spovednici, pretože nepočúval ako človek, ale v Božom mene.
 
„Keby som sa dostal do takej situácie, tak sa opýtam, o čom mám vypovedať, keď on rozprával Bohu a nie mne. Ako človek to neviem a prisahať takisto nemôžem, lebo keď o niečom neviem, tak nemôžem o tom prisahať,“ povedal jezuita Andrej Filípek.
 
Prelomenie spovedného tajomstva zo strany štátu by bolo útokom na slobodu Cirkvi, a zároveň by bolo porušením náboženskej slobody. Spovedajúci sa, si musí byť v každom momente istý, že sviatostný rozhovor zostane tajomstvom spovede. Reláciu je možné nájsť v archíve Rádia LUMEN.
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Spovedné tajomstvo je neporušiteľné, reflektuje to i slovenská legislatíva

Ilustračná snímka. (Foto: tkkbs.sk)

SPRÁVY

 

NOVINKY