Slovenskí kňazi vystúpili na vrchol ôsmeho najvyššieho vrchu Zeme

NEPÁL 27. septembra 2023 - Jedinečný úspech zaznamenali slovenskí kňazi, ktorí vystúpili na vrchol Manaslu. Ide o ôsmy najvyšší vrch Zeme, ktorý má 8 163 metrov nad morom. Nachádza sa v nepálskych Himalájach.

„Sú to historicky prví katolícki kňazi, ktorí na svete vystúpili na nejakú osemtisícovku,“ uviedol pre TK KBS Peter Dubovský, SJ, nový rektor Pápežského biblického inštitútu v Ríme, ktorý bol vedúcim výpravy. Ďalšími tromi členmi výpravy boli katolícki kňazi vdp. Libor Marek, ktorý je kňazom Trnavskej arcidiecézy, vdp. Ján Bystriansky a vdp. Ján Dubecký. „Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili na vrchol Manaslu. Zdolali ho za šesť hodín bez pomocného kyslíka. Kňaz Libor Marek prerušil výstup vo výške 6200 metrov nad morom zo zdravotných dôvodov. Ja som prišiel do výšky 7 400 metrov. Pre nie najlepšie zdravotné a poveternostné podmienky som sa rozhodol nepokračovať ďalej. Všetci štyria sme už v základnom tábore,“ dodal.
 
Na vrchol Manaslu ako prví vystúpili japonskí horolezci v roku 1956. V roku 1972 sa na Manaslu odohrala jedna z najväčších himalájskych tragédii, keď pod lavínou zahynulo 16 horolezcov. V roku 1997 vystúpili na vrchol slovenskí horolezci Peter Šperka, Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský. Juraj Kardhordó a Miroslav Rybanský však pri zostupe zahynuli. V septembri 2013 vystúpil na vrchol Slovák Branislav Pastor a v máji 2016 Peter Hámor. (Zdroj: Wikipedia).
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Slovenskí kňazi vystúpili na vrchol ôsmeho najvyššieho vrchu Zeme

Jedinečný úspech zaznamenali slovenskí kňazi, ktorí vystúpili na vrchol Manaslu v nepálskych Himalájach. Ide o ôsmy najvyšší vrch Zeme, ktorý má 8 163 metrov nad morom. (Foto: Peter Dubovský, SJ)

NOVINKY