Pred 85 rokmi prijal v Ríme biskupskú konsekráciu Michal Buzalka

BRATISLAVA 17. mája 2023 - Pred 85 rokmi - 15. mája 1938 - prijal v Ríme biskupskú konsekráciu Michal Buzalka. Od roku 2002 prebieha proces blahorečenia biskupa Buzalku. Jeho životný príbeh mapuje aj nový dokument Biskup Michal Buzalka.

Michal Buzalka sa narodil 18. septembra 1885 vo Svätom Antone, po ukončení štúdií na gymnáziách v Banskej Štiavnici a v Ostrihome pokračoval v štúdiách, v príprave na kňazskú službu. Teológiu vyštudoval vo Viedni. Pôsobil ako kaplán a farár v Banskej Štiavnici, Skýcove, Vajnoroch a Zavare. V roku 1938 ho pápež Pius XI. vymenoval za pomocného biskupa pre vtedajšiu Trnavskú apoštolskú administratúru. Buzalka sa stal prvým biskupom, ktorý žil trvalo v Bratislave. Stál na čele Katolíckej akcie, obnovil Katolícke noviny a založil Katolícku tlačovú kanceláriu.
 
Ako rektor kňazského seminára v Bratislave formoval veľa vynikajúcich kňazov. Aktívne pomáhal prenasledovaným osobám v rokoch 1939 - 1945. Po prevzatí moci komunistickou stranou bol vystavený prenasledovaniu. V roku 1950 ho zaistili a o rok neskôr odsúdili na doživotné väzenie vo vykonštruovanom procese s biskupmi Jánom Vojtaššákom a Pavlom Petrom Gojdičom. Po prerušení trestu žil v internácii v Čechách.
 
Biskup Buzalka bol svedkom viery ako farár, prefekt, rektor seminára, pomocný biskup, vojenský vikár, väznený na niekoľkých miestach, odsúdený na doživotie, internovaný a oslabený chorobou. Zomrel v českom Tábore 7. decembra 1961. Ako pripomenul farár vo Svätom Antone, Martin Sebíň, v roku 1964 po prenesení jeho truhly z Čiech, pochovali biskupa Buzalku v rodnej obci. Neskôr jeho pozostatky preniesli zo Svätého Antona do dočasného miesta odpočinku do krypty Katedrály sv. Martina v Bratislave.
 
Zdroj: Archív TK KBS
 
facebook sharing button Zdieľaj
Pred 85 rokmi prijal v Ríme biskupskú konsekráciu Michal Buzalka

Na ilustračnej snímke Boží služobník, biskup Michal Buzalka. (Zdroj foto: Katolícke noviny)

NOVINKY