Ocenenie Fénix 2012 získal organ v Bazilike sv. Mikuláša

TRNAVA/BRATISLAVA - Vo štvrtok 14. novembra sa vo Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave uskutočnilo odovzdávanie ceny Fénix – kultúrna pamiatka roka 2012. Jedno zo štyroch ocenení patrí Trnave. Dostal ho historický organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Mikuláša a je najstarším zachovaným trnavským organom.

Jeho nástrojovú časť zreštauroval organár Ján Valovič s kolegom Petrom Macejkom. Organovú skriňu pamiatky zreštauroval Peter Gregvorek. Ocenenie z rúk ministra prijal zástupca vlastníka pamiatky a iniciátor a koordinátor projektu, koncertný organista Stanislav Šurin, organizátor medzinárodného festivalu Trnavské organové dni. Pri preberaní ocenenia boli prítomní aj potomkovia staviteľa organa a zároveň hlavní donátori reštaurovania Pavol Arnold a Egon Arnold.
 
Je to už tretie ocenenie Fénix, s ktorým sa môže pýšiť naše mesto a realizátori rekonštrukčných prác. Prvého Fénixa získala za rok 2007 budova Mariánskeho seminára – Marianum, druhý Fénix za rok 2008 bol udelený najstaršiemu sídlu trnavskej samosprávy – znovuobjavenému stredovekému západnému krídlu radnice. Súťaž o cenu Fénix – kultúrna pamiatka roka bola po prvý raz vyhlásená v roku 2006. Tento rok po prvý raz  v jej histórii bolo toto ocenenie udelené historickému hudobnému nástroju.
 
V súvislosti s obnovou kultúrnych pamiatok v Trnave treba spomenúť aj tohtoročné ocenenie za zreštaurovanie interiérovej maliarskej výzdoby klasicistického záhradného pavilónu Spiegelsaalu, udelené tímu reštaurátorov, Mestu Trnava a Krajskému pamiatkovému úradu v Trnave redakčnou radou revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky.
 
zdroj: www.trnava.sk
foto: Peter Macejka
 
facebook sharing button Zdieľaj
Ocenenie Fénix 2012 získal organ v Bazilike sv. Mikuláša

Historický organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783 v Bazilike sv. Mikuláša je najstarším zachovaným trnavským organom.

NOVINKY