Na Záruby osadili nový dvojkríž, požehnal ho smolenický farár

SMOLENICE 2. septembra 2021 - Na Záruby pri Smoleniciach osadili v stredu nový dvojkríž. Predošlý už bol po tridsaťročnej etape na najvyššom vrchu Malých Karpát v nevyhovujúcom stave a hrozilo, že sa zrúti. Aktivitu vyvinuli členovia trnavského KDH v spolupráci s dobrovoľníkmi. Nadviazali tak na predchodcov zo Smoleníc, ktorí organizačne zabezpečovali osadenie pôvodného dvojkríža v septembri 1991. Miesto požehnal smolenický farár Milan Červeňanský.

V novom dvojkríži sa nachádza aj časová kapsula, ktorá obsahuje fotky z osadenia pôvodného dvojkríža z roku 1991, plagát akcie osadenia nového kríža z 1. septembra 2021 a tiež pamätnú trnavskú eurobankovku.
 
Do dvojkríža umiestnili aj odkaz pre budúce generácie a odkaz na pandemické obdobie:
 
„V tomto roku preto mnoho ľudí hľadalo útechu a ovlaženie v prírode. My v okrese Trnava máme krásne prostredie Malých Karpát so svojím najvyšším vrcholom Záruby. Nielen v tomto roku, ale aj v iných rokoch bol hojne navštevovaný. Tento dvojkríž tak obnovujeme a vztyčujeme na tomto vrchole ako národný symbol, ale aj ako symbol vďačnosti za prežitie pandémie. Zároveň môže byť aj spomienkou na tých, čo nás kvôli pandémii opustili. Nech je však aj symbolom nádeje, že spoluprácou a odhodlaním, aké preukázali dobrovoľníci pri vynesení a osadení tohto dvojkríža na vrchol Zárub, môžeme poraziť aj kríže, ktoré nám prídu do života. A to chceme odkázať aj Vám, naši potomkovia, ktorí čítate tento odkaz. Spoločne, vytrvalo, so vzájomnou úctou a pomocou žite pre svojich blízkych, pre svoje spoločenstvá, komunity, mestá, obce a pre naše Slovensko.“
 
 
facebook sharing button Zdieľaj
Na Záruby osadili nový dvojkríž, požehnal ho smolenický farár

Kríž požehnal smolenický farár vdp. Milan Červeňanský. (Foto: KDH)

SPRÁVY

 

NOVINKY