Na sviatok stigmatizácie sv. Františka ďakovali františkáni v Hlohovci

HLOHOVEC 19. septembra 2022 - Rehoľa menších bratov františkánov v sobotu 17. septembra, pri príležitosti sviatku Stigmatizácie sv. Františka, pripravila pre veriacich bohatý program ako poďakovanie za šesť rokov pôsobenia komunity v Hlohovci.

Program otvorila prednáška Františka Kadlečíka o histórii kostola, ktorá prilákala aj ľudí, ktorí bežne do kostola nechodia. „Medzitým šikovní ľudia z dedinky Pukanec, odkiaľ pochádza brat Zachej Lalík OFM, hlavný organizátor programu, pripravovali chutné pukanské párance v sladkej i slanej verzii. V sále sa hralo bábkové divadlo pre deti a šachy. Hudobný program si pripravili seniori z denného centra Peter. O 17:30 sa františkánski terciári modlili františkánsky ruženec," napísala Lucia Froncová.
 
Program sa zavŕšil slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval staronový provinciálny minister páter Juraj Mihály OFM, koncelebroval gvardián páter Augustín Hlavina OFM a dekan Jozef Schwarz. Páter Juraj, ktorý pôsobil aj v Hlohovci, vo svojej homílii pripomenul, ako je pre ľudí v dnešnej dobe ťažké hovoriť o kríži. Ľudia chcú byť nesmrteľní a nemať žiadne problémy, ale taká technológia sa ešte nevymyslela. Preto jedinou bránou k večnému životu ostáva kríž. Ježiš Kristus zomrel za nás, aby sme mohli žiť. Vzal za nás aj tie hriechy, ktoré ešte len urobíme. Láska zomrela kvôli láske.
 
Aj svätý František chcel pochopiť túto lásku, preto chcel cítiť Kristovo utrpenie na kríži a zároveň aj lásku, ktorú zažíval k nám. Preto bol na vrchu La Verna v Toskánsku obdarovaný stigmami. Aj my nesieme stigmy, možno nie viditeľné, ale všetky naše kríže, ktoré nesieme. Preto má byť kríž dôležitým v našom živote, aby sme skrze neho spoznali pravú lásku. Svätú omšu hudobne doprevádzal spevácky zbor pri františkánskom kostole. „Celý program sa niesol v rodinnej a veselej atmosfére a aj napriek chladnému počasiu išlo o požehnaný čas," dodala Lucia Froncová.
 
TO ABU informovala Lucia Froncová
 
facebook sharing button Zdieľaj
Na sviatok stigmatizácie sv. Františka ďakovali františkáni v Hlohovci

Rehoľa menších bratov františkánov v sobotu 17. septembra, pri príležitosti sviatku Stigmatizácie sv. Františka, pripravila pre veriacich bohatý program ako poďakovanie za šesť rokov pôsobenia komunity v Hlohovci. (Foto: Lucia Froncová)

SPRÁVY

 

NOVINKY