Deň otvorených dverí na Katarínke

DECHTICE 5. júla – Na Katarínke sa počas sviatku sv. Cyrila a Metoda konal tradičný Deň otvorených dverí. V poradí už dvanásty ročník sa niesol v duchu radostnej detskej atmosféry, sprevádzaním po ruinách kostola, organizovaním dvanástich cechov a dielní pre deti aj dospelých, či podávaním guláša. Svätú omšu celebroval františkán Felix Maria z Bratislavy, koncelebroval Mário Bosý. Prítomný bol Juraj Jordán Dovala (biskup cirkvi husitskej), ktorý na jej záver predniesol krátky príhovor.

Tento rok bude zahájená v poradí už devätnásta družinová sezóna dobrovoľníkov. Tá prebieha najmä počas letných mesiacov. Zakladateľ o. z. Katarínka Peter Benignus Herceg predstavil pri príležitosti DOD plány na nasledujúce obdobia. „Čaká nás zahájenie výstavby schodiska do veže, ktoré má slúžiť budúcim návštevníkom a turistom, aby aj oni zažili ten pekný výhľad na rozľahlé okolie a končiny. Ďalej to bude nová etapa konzervovania kláštorných múrov, či odkrývanie nových archeologických nálezísk v lodi kostola.“
 
Akcie sa zúčastnilo približne 1000 priaznivcov histórie, sakrálnych stavieb a obľúbencov Katarínky. Prítomní pochádzali z blízkych okresov ako Trnava, Hlohovec, Bratislava, ale aj zo vzdialenejších ako napr. Svidník, či Rimavská Sobota. Jedná sa o historicky najpočetnejšiu účasť. Počas celej akcie bolo prítomných viac ako sto dobrovoľníkov, ktorí sa spolupodieľali na organizovaní akcie, na varení gulášu, pri pomocných prácach, pri sprevádzaní turistov a zabezpečovaní kyvadlovej dopravy z odstavného parkoviska.
 
Na záver sa vyjadrila Eva Elorien Neubauerová: „Nezachraňujeme Katarínku len pre seba,
ale hlavne pre všetkých ľudí, ktorí u nás hľadajú pokoj a dobro.“
 
Zrúcanina kostola s kláštorom sv. Kataríny sa nachádza v lesoch Malých Karpát v Trnavskom kraji, neďaleko obcí Dechtice a Naháč. Stála nepovšimnutá do roku 1995 kedy Peter Herceg, vtedajší študent, založil dobrovoľnícke tábory zamerané na záchranu tejto pamiatky. Od tohto roku sa na Katarínke, ako ju familiárne nazývajú miestni, vystriedalo takmer 1300 dobrovoľníkov, ktorí systematicky pracujú na záchrane poškodených častí a pomocou archeologického výskumu aj na objavovaní histórie tohto zaujímavého miesta. Tento rok nechýba bohatý program pre širokú verejnosť. Po Bielonedeľnej púti, trávniciach a Dni otvorených dverí, sú v prípravnom štádiu aj letné koncerty o ktorých budú organizátori včas informovať.
 
Ľubo Blišák
člen organizačného tímu
 
facebook sharing button Zdieľaj
Deň otvorených dverí na Katarínke

Pohľad z veže kostola na Katarínke na prichádzajúcich návštevníkov.

NOVINKY