Cirkev i svet sa rozlúčili s Benediktom XVI.

VATIKÁN 5. januára 2023 - Cirkev i svet sa dnes dopoludnia rozlúčili s emeritným pápežom Benediktom XVI. Na Námestí sv. Petra predsedal pápež František pohrebnej svätej omši za účasti približne 130 kardinálov, 400 biskupov, takmer 3700 kňazov a zhruba 50-tisíc veriacich z rôznych končín zeme. Nechýbali ani početné ekumenické delegácie z celého sveta a predstavitelia štátov. Zo Slovenska prišiel premiér Eduard Heger i viacerí biskupi.

Na pohrebe sa zúčastnil košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober., bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, nitriansky pomocný biskup Peter Beňo, vojenský ordinár biskup František Rábek a emeritný prešovský arcibiskup Ján Babjak.
 
Slovensko malo pri liturgii zastúpenie aj v osobách pápežských ceremoniárov Jána Dubinu a Ľubomíra Welnitza, žalm spieval slovenský organista Vladimír Kopec.
 
Oficiálne štátne delegácie na čele s prezidentmi prišli z Talianska a Nemecka. Súkromnou formou sa na pohrebe zúčastnili ďalší štátnici z 18 krajín, vrátane kráľovského páru z Belgicka a kráľovnej Sofie zo Španielska.
 
Ešte pred svätou omšou, ktorú sledovalo približne tisíc novinárov z celého sveta, sa veriaci spoločne modlili ruženec. Po tom, ako bola na námestie prinesená truhla s Benediktom XVI. zaznel veľký potlesk veriacich. Na jednoduchej drevenej rakve počas liturgie spočívalo otvorené evanjelium.
 
Aj keď sláveniu predsedal pápež František, pri oltári bol celebrantom kardinál Giovanni Battista Re. Homíliu predniesol Svätý Otec. Reagoval v nej na posledné slová Ježiša na kríži z úryvku Evanjelia podľa Lukáša (23, 39-46), ktorý zaznel pri slávení: „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“. Pápež hovoril o troch druhoch oddanosti duchovného pastiera: vďačnej oddanosti, modliacej sa oddanosti a oddanosti podporovanej útechou Ducha Svätého.
 
„Nech ruky Milosrdenstva nájdu lampu Benedikta XVI. zapálenú olejom Evanjelia, ktoré šíril a ktoré dosvedčil počas svojho života“, povedal pápež:
 
„Aj my, pevne spojení s poslednými Pánovými slovami a svedectvom, ktoré poznačilo jeho život, chceme ako cirkevné spoločenstvo kráčať v jeho šľapajach a zveriť nášho brata do Otcových rúk: nech tieto ruky milosrdenstva nájdu jeho lampu zapálenú olejom Evanjelia, ktoíé šíril a ktoré dosvedčoval počas svojho života (porov. Mt 25,6-7).“ (...)
 
„Ako ženy z evanjelia pri hrobe, aj my sme tu s vôňou vďačnosti a masťou nádeje, aby sme mu ešte raz preukázali lásku, ktorá sa nestráca; chceme to urobiť s rovnakým pomazaním, múdrosťou, jemnosťou a oddanosťou, s akou sa on v priebehu rokov dokázal rozdávať. Chceme spoločne povedať: „Otče, do tvojich rúk odovzdávame jeho ducha“.
 
Benedikt, verný priateľ Ženícha, nech je tvoja radosť dokonalá, keď definitívne a navždy budeš počuť Jeho hlas!“
 
Na konci eucharistickej slávnosti pápež František predsedal obradu Ultima Commendatio (posledné odporúčanie) a Valedictio (rozlúčka). Rakva emeritného pápeža bola následne prenesená do Vatikánskych krýpt pod Bazilikou sv. Petra, kde nasledoval súkromný obrad pochovania.
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Cirkev i svet sa rozlúčili s Benediktom XVI.

Pred odnesením rakvy s pozostatkami emeritného pápeža z Námestia sv. Petra do útrob rovnomennej baziliky sa nosiči pristavili pri Svätom Otcovi Františkovi, ktorý sa pri nej krátko pomodlil. (Foto: SpC-Vatican)

NOVINKY