Bol to hlboký zážitok, vraví diakon, ktorý pomáhal pápežovi v Šaštíne

BRATISLAVA 18. septembra 2021 - Bol to veľmi hlboký nezabudnuteľný zážitok, hovorí 26-ročný Šimon Rábara z Piešťan (na snímke pred pápežom Františkom), ktorý bol jeden zo štyroch diakonov pomáhajúcich Svätému Otcovi Františkovi na záverečnej svätej omši na priestranstve neďaleko Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

„Dva momenty mi utkveli v pamäti. Prvým bolo, keď sme spolu so Svätým Otcom pobozkali oltár. Pri tomto znaku úcty som si uvedomil jednotu s pápežom, Petrovým nástupcom. Druhý moment bol, keď som podával Svätému Otcovi kadidelnicu. On bol pri tom tak vážny a sústredený! Inokedy je spontánny a radostný, ale pri liturgii bol veľmi zahĺbený," uviedol pre TK KBS Šimon Rábara, ktorý v júni dokončil základné teologické štúdiá v Ríme a 3. júla 2021 z rúk trnavského otca arcibiskupa Mons. Jána Oroscha prijal diakonské svätenie.
 
Osobne nepreferuje akcie s veľkým množstvom ľudí. „Avšak, keď som sa dopočul, že máme málo seminaristov, kontaktoval som našich ceremoniárov a tí ma zaradili do asistencie. Našťastie nám prišli pomôcť aj bohoslovci a diakoni z nitrianskeho a spišského seminára, za čo im patrí srdečné poďakovanie. Mali sme nácvik s majstrom pápežských liturgických slávení Mons. Giudom Marinim a s pápežskými ceremoniármi Slovákmi Mons. Ľubomírom Welnitzom a Mons. Jánom Dubinom. Na začiatku nácviku sme sa spoločne pomodlili a potom nás Mons. Marini povzbudil, aby sme všetko, čo v liturgii budeme konať, konali s bázňou a úctou, na Božiu slávu, lebo liturgia je stretnutím sa so samým zmŕtvychvstalým Kristom," pokračoval Šimon.
 
„Pri svätej omši sme spolu s diakonmi Jakubom Konkoľom, Štefanom Lašom a Jurajom Ochabom posluhovali Svätému Otcovi. Veľmi ma oslovilo s akou úctou a pozornosťou prežíval svätú omšu. A to pomohlo, aby som aj ja dokázal prežívať liturgiu ako niečo božské. Pokľaknúť pred tajomstvom, ktoré je prítomné na oltári i v spoločenstve. Ďakujem Pánu Bohu za túto skúsenosť a povzbudenie príkladom Svätého Otca na mojej ceste povolania," dodal pre TK KBS Šimon Rábara.
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Bol to hlboký zážitok, vraví diakon, ktorý pomáhal pápežovi v Šaštíne

Svätý Otec počas svätej omše v Šaštíne. (Foto: tkkbs.sk/SpC-Vatican)

SPRÁVY

 

NOVINKY