Arcidiecézna charita otvorila v Trnave kaviareň pre priateľské stretnutia

TRNAVA 13. mája 2019 - Špitálik - takéto meno nesie komunitné centrum Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH), ktorého súčasťou je aj prvá komunitná kaviareň v Trnave. Vo štvrtok 9. mája ju oficiálne otvorili pre verejnosť, priestory slávnostne požehnal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Do exteriérovej kaviarne zavedie návštevníka podchod v blízkosti Kostola svätej Heleny na Hlavnej ulici v Trnave. Ako prvé si všimne palety, ktoré kaviareň vymedzujú. Slúžia ako stojany pre kvety, bylinky aj dekorácie. Aj tento jednoduchý nábytok dokazuje, že toto nie je dokonalý komerčný priestor, ale skôr miesto pre neformálne priateľské stretnutia. S touto ideou sa stotožnil aj arcibiskup Orosch, ktorý prišiel kaviareň v deň otvorenia požehnať. „Skromné podmienky, ktoré tu sú, naznačujú, že aj z mála sa dá urobiť veľké dielo. Ďakujem charite, že aj vďaka tomuto priestoru sa posúva pomoc blížnym o nejaký krôčik dopredu,“ povedal.
 
V historických budovách vedľa Kostola svätej Heleny sídlila už v stredoveku mestská nemocnica, v ktorej sa venovali aj ľuďom na okraji spoločnosti. Starší Trnavčania im preto aj dnes nepovedia inak ako Špitálik. V tomto názve sa spája história a súčasnosť objektov, a preto si ho charita vybrala aj pre komunitné centrum. V kaviarni chce organizovať diskusie, komorné koncerty alebo čítania z knižných noviniek. Deti, ktoré sem privedú rodičia, to budú mať len pár krokov do tvorivej dielne. V nej ich počas stanovených hodín zamestnajú dobrovoľníci kreatívnou tvorbou. „V ponuke kaviarne máme osviežujúce nápoje, čaj z byliniek aj chutnú kávu, to všetko za dobrovoľný príspevok. Bude vhodným miestom pre mamy, ktoré tu môžu nakŕmiť svoje deti. Ľudí k nám chceme pozvať na príjemný rozhovor a ak si do práce nosia vlastné jedlo, nemusia ho zjesť za počítačom, ale si ho ohriať a vychutnať u nás,“ povedal Juraj Juríček z dobrovoľníckeho centra TACH.
 
Riaditeľ TACH Miroslav Dzurech je rád, že napriek množstvu práce dokázala charita priniesť aj tento rok nový projekt. „Keď sme si s kolegami ešte vlani sadli k aktivitám, ktoré nás čakajú, navrhovali, aby sme pribrzdili. Rozbehli sme viaceré projekty, ktoré si vyžadujú veľa času a našich síl, povedali sme si, že sa im chceme venovať naďalej, rozvíjať ich, a preto nebude priestor pre nové myšlienky. A pozrite sa, kde dnes stojíme. Otvárame kaviareň, ktorú povedú naši dobrovoľníci a vďaka ktorej bude charita opäť bližšie k trnavskej verejnosti,“ zhodnotil. Nielen hostí, ale aj dobrovoľníkov pozýva charita do tohto výnimočného priestoru. Uvíta pomoc kohokoľvek, kto má chuť patriť do komunity, ktorá tu vzniká a svojou troškou prispieť k fungovaniu kaviarne. Koniec koncov, práve dobrovoľníctvo je jedným z hnacích motorov charitného komunitného centra.
 
Komunitné centrum Špitálik podporili svojou účasťou na otvorení aj futbalisti z FC Spartak Trnava. „Myšlienka sa im veľmi zapáčila, viacerí sa okamžite prihlásili bez toho, aby sme ich do niečoho tlačili,“ poznamenal riaditeľ klubu Marek Ondrejka. Dodal, že aj futbalisti majú sociálne cítenie, navyše, mnohí sú veriaci, a tak je im filozofia charity blízka.
 
TO ABU informovala Darina Kvetanová
 
Arcidiecézna charita otvorila v Trnave kaviareň pre priateľské stretnutia

Prvú komunitnú kaviareň v Trnave pre verejnosť oficiálne otvorili vo štvrtok 9. mája 2019. Priestory slávnostne požehnal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. (Foto: Pavol Machovič)

SPRÁVY

 

NOVINKY

 

Cez víkend bude Deň rodiny v Piešťanoch

PIEŠŤANY 20. júna 2019 - Piešťanské Centrum pomoci pre rodinu tento rok prvý raz organizuje Deň rodiny, čím sa v tomto roku pripája k tridsiatim ďalším slovenským mestám a obciam. Deň rodiny bol Viac »