Aj v Trnave sa uskutoční Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

TRNAVA 14. januára 2019 - Katolícka cirkev bude tento mesiac sláviť tradičný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Ani v Trnave tomu nebude inak.

Táto tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu, pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.
 
Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, preto tam cirkvi často slávia Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi. Každoročne na tento týždeň pripravujú texty - príručku ako pomoc pre ekumenické liturgické slávenia.
 
Tohtoročná téma týždňa znie "Len o spravodlivosť sa budeš usilovať" (Deuteronómium 16,18-20). Materiály spoločne pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví.
 
V Trnave sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. V piatok 18. januára sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov o 19.30 h v trnavskom františkánskom Kostole sv. Jakuba. Toto úvodné modlitebné stretnutie sa bude konať za účasti trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, ktorý na ňom prednesie príhovor. Záverečné stretnutie bude 25. januára o 18.00 h v evanjelickom kostole. S príhovorom vystúpi kazateľ Cirkvi bratskej v Trnave Juraj Kohút.
 
Na obidvoch stretnutiach bude účinkovať trnavský vokálny súbor Vox Aurumque pod vedením Hany von Schlosser, ktorý bude interpretovať diela protestanských aj katolíckych skladateľov z obdobia 17. storočia.
 
Aj v Trnave sa uskutoční Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

Ilustračné foto. (Zdroj foto: ecav.sk)

SPRÁVY

 

NOVINKY