Onedlho sa uskutoční 2. ročník nočnej pôstnej púte z Trstína - Hájička do Šaštína

TRNAVA 28. februára 2023 - Železný pútnik - je názov nočnej pôstnej púte z Trstína - Hájička do Šaštína. Púť sa koná dva týždne pred Veľkou nocou. Jej druhý ročník sa bude konať z piatka na sobotu 24. - 25. marca 2023.

Púť sa začne v piatok 24. marca svätou omšou v Trstíne - Hájičku o 18.00 hodine. Bude ju celebrovať generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Peter Šimko a v priamom prenose ju odvysiela Rádio Lumen. Po svätej omši pútnici vykročia smerom na Šaštín cez Plavecký Mikuláš. Dĺžka púte je približne 40 km a ide sa za každého počasia. Na trase je plánované občerstvenie v Kultúrnom dome v Plaveckom Mikuláši. Odhad časovej náročnosti je približne 12 hodín.
 
Púť „je vyjadrením túžby putovať za Matkou Božou aj v náročnejších podmienkach. Chce byť aj alternatívou k moravskej púte z Olomouca na Hostýn, aby sme aj my na Slovensku mali podobnú tradíciu,“ uvádzajú organizátori púte. Ráno po príchode do Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie bude slávená svätá omša pre pútnikov. Organizátori rozdajú účastníkom pamätné listy.
 
Púť nadväzuje na vlaňajší prvý ročník, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 60 ľudí. Boli tu ľudia z Oravy, Záhoria, Trnavy a okolia, ale i od Zlatých Moraviec. Zároveň je tu aj duchovné prepojenie na Moravu, kde sa podobná púť koná už po 26 krát. Táto púť nadväzuje aj na historické putovania mariánskych pútnikov, ktorí v minulosti putovali z Trstína - Hájička do Šaštína.
 
Putovať možno po celej trase alebo si zvoliť jej časť. Zabezpečená je lekárska starostlivosť a k dispozícii je aj auto, ktoré privezie pútnikov, ktorí by to potrebovali, do Šaštína. „Je to pôstna púť ako vyjadrenie pokánia a prinesenie obety, ktorú počas púte každý z účastníkov bude prinášať. Je o vyjdení z pohodlia svojich domovov a o akceptovaní podmienok púte z hľadiska počasia, noci, vzdialenosti a iných nepredvídateľných sprievodných javov,“ vyjadrili sa organizátori púte.
 
 
TO ABU informoval Peter Sabol
 
facebook sharing button Zdieľaj
Onedlho sa uskutoční 2. ročník nočnej pôstnej púte z Trstína - Hájička do Šaštína

Ilustračná snímka. (Foto: Archív Rímskokatolícka farnosť Trstín)

NOVINKY