Katarínka sa opäť zapojí do projektu Noc kostolov

DECHTICE 3. júna 2017 - V piatok 9. júna sa dobrovoľníci z Katarínky opäť zapoja do medzinárodného projektu Noc kostolov. Tohtoročné motto znie: „Vo dne im bola záštitou, NOC prežiarila hviezdami“. Katarínka sa do projektu zapojí už po štvrtýkrát, spolu s ďalšími kostolmi a dobrovoľníckymi iniciatívami z rôznych častí Slovenska.

Dobrovoľníci majú pre návštevníkov pripravený program, ktorý sa začne o 19:30 h svätou omšou v lodi zrúcaniny Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej. Po svätej omši bude nasledovať koncert v podaní Martina Šafaríka, ktorého bude sprevádzať klavírny doprovod.
 
Približne o 21:30 h je pripravený voľný program, pričom sa návštevníci môžu zúčastniť nočného sprevádzania s historickým výkladom v podaní dobrovoľníkov z Katarínky. Zároveň sa môžu ponoriť do pokoja a ticha pri večernej modlitbe so sviečkami a pred San Damiánskym krížom. Počas celého podujatia bude pripravené občerstvenie v podobe čaju a mastných chlebov s cibuľou.
 
Na Katarínku sa návštevníci môžu dostať peši z obce Naháč (40 minút) alebo z obce Dechtice (1h 20 minút). Medzi obcami Dechtice a Naháč je možné odbočiť na lesnú cestu, ktorá smeruje na záchytné parkovisko. Odtiaľ vedie príjemná 20 minútová prechádzka, ktorá bude počas Noci kostolov vysvietená až na Katarínku. Organizátori odporúčajú pribaliť si baterku.
 
Zrúcanina Kostola a Kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt vstupuje už do 23. sezóny, počas ktorej  sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM. Od založenia sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1602 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne je naplánované dokončovanie konzervačných prác kláštora. V kostole sa bude pracovať na posledných dvoch hlaviciach pilierov a ich následnom zatrávnení. Zároveň, okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy a počas kalendárneho roka aj ďalšie podujatia pre verejnosť.
 
TO ABU informovalo o.z. Katarínka
 
facebook sharing button Zdieľaj
Katarínka sa opäť zapojí do projektu Noc kostolov

Plagát pozývajúci na prežitie Noci kostolov na Katarínke. (foto: Michaela Stareková)

NOVINKY