NOVÉ ZÁMKY 21. mája 2025 - V sobotu 17. mája oslávila Kongregácia sestier Božského Vykupiteľa 150. výročie príchodu ich sestier do Nových Zámkov. Pri tejto príležitosti prijal pozvanie do Nových Zámkov aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, ktorý v tomto meste pôsobil ako farár v prvom roku slobody po páde totalitného komunistického režimu v bývalom Československu. Spoločne so sestrami Božského Vykupiteľa oslávil toto ich významné jubileum.
V sobotu 17. mája ďakovali rehoľnice z Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa v Nových

Zámkoch za to, že jedno rameno rieky charizmy darovanej ich zakladateľke, blahoslavenej Alfonze Márii, už 150 rokov zavlažuje územie dnešného Slovenska životodarnou vodou služby a lásky - a to v rôznorodých podobách: v starostlivosti o chudobných a chorých, vo výchove a vyučovaní, v modlitbe a skrytej obeti… Ďakovali za 150 rokov strávených v láske a službe Bohu a ľuďom. Zvýraznením tejto vďaky bola aj prítomnosť acibiskupa Jána Oroscha, ktorý kedysi pôsobil v tomto meste ako farár. Dnes už patria Nové Zámky do Nitrianskej diecézy.
Niektoré sestry, ktoré pred 150 rokmi prišli do Nových Zámkov s ochotou slúžiť a prinášať nádej, našli miesto svojho dočasného odpočinku na novozámockom cintoríne sv. Jozefa.

Obnovenú hrobku na Cintoríne sv. Jozefa, kde čaká na vzkriesenie 108 sestier, požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch. Rovnako predsedal aj svätej omši vo farskom Kostole povýšenia Svätého kríža. Vo veľmi pozitívne ladenej homílii trnavský arcibiskup Ján Orosch poďakoval sestrám nielen za stopäťdesiatročnú prítomnosť ich rehoľnej kongregácie na Slovensku, ale aj za každú jednu z nich, ktorá svojou osobnosťou prispela k rozvoju viery, šíreniu lásky a služby na každom mieste krajiny medzi Tatrami a Dunajom, kde ich Boh poslal. Tento deň rehoľnice slávili v kruhu ich sestier, kňazov a predstaviteľov mesta Nové Zámky.