Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI., pohreb bude 5. januára vo Vatikáne

VATIKÁN 31. decembra 2022 - Vo veku 95 rokov zomrel emeritný pápež Benedikt XVI. „So zármutkom oznamujem, že emeritný pápež Benedikt XVI. dnes o 9:34 zomrel v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne,“ uvádza sa v správe riaditeľa vatikánskej tlačovej kancelárie Mattea Bruniho, ktorá bola zverejnená ráno.

Tlačové stredisko Svätej stolice informuje, že od pondelka 2. januára 2023 ráno bude telo emeritného pápeža v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne vystavené na rozlúčku s veriacimi.
 
Na brífingu vo Vatikánskom tlačovom stredisku riaditeľ Bruni povedal novinárom z rôznych jazykových novín, ktorí boli prítomní alebo virtuálne pripojení že vo štvrtok 5. januára o 9:30 sa na Svätopeterskom námestí uskutoční pohreb, ktorému bude predsedať Svätý Otec František.
 
Emeritný pápež Benedikt XVI. žiadal, aby sa všetko vyznačovalo jednoduchosťou (ako žil on). Bruni tiež informoval, že Benedikt minulú stredu na konci svätej omše v kláštore prijal pomazanie chorých.
 
----
 
Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Benedikt XVI. svoju rezignáciu oznámil 11. februára 2013. Stal sa tak prvým pápežom po viac než 700 rokoch, ktorý sa vzdal svojho úradu. V latinskom prejave kardinálom, ktorí sa zišli na verejnom konzistóriu, povedal, že tento krok dlho zvažoval. Zároveň uviedol, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávajú sily. Vo funkcii ho nahradil 13. marca 2013 argentínsky kardinál Jorge Bergoglio, ktorý si vybral meno František.
 
Pápež Benedikt XVI. svoj krok označil za "rozhodnutie veľkej dôležitosti pre život cirkvi" a uviedol, že si je vedomý jeho závažnosti. Podľa Kódexu kánonického práva môže pápež svoj úrad dobrovoľne opustiť, pokiaľ je to jeho slobodné rozhodnutie, ktoré riadne ohlási. Jeho krok nepodlieha žiadnemu ďalšiemu schvaľovaniu. Svojím odchodom vyvolal celoslovetový ohlas. Naposledy pápež svoj úrad ešte počas života opustil ešte v stredoveku. Svoju dobrovoľnú rezignáciu ponúkol Celestýn V. v roku 1294.
 
Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy a zakladateľa benediktínskeho rádu svätého Benedikta z Nursie. Bol tiež prvým Nemcom, ktorý tento úrad zastával od čias Viktora II. (1055 - 57).
 
Pred zvolením za nástupcu svätého Petra, v rokoch 1983 - 2005, keď bol jedným z najvyšších vatikánskych úradníkov, prefektom Kongregácie pre náuku viery, bol najbližším spolupracovníkom poľského pápeža.
 
Benedikt XVI., občianskym menom Josef Ratzinger, sa narodil 16. apríla 1927, v Marktl am Inn v Bavorsku.
 
----
 
Aktualizované
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI., pohreb bude 5. januára vo Vatikáne

Ilustračná snímka. (Foto: facebook/Ľubomír Urbančok)

SPRÁVY

 

NOVINKY