V trnavskej bazilike slávili svätú omšu za pokoj na Ukrajine a obete vojny

TRNAVA 28. marca 2023 - Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch dnes v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave slávil svätú omšu na úmysel: Za obete vojny na Ukrajine a za pokoj v tejto krajine. Pripojil sa tak k iniciatíve všetkých biskupských konferencií Európy, ktorá vzišla zo sídla Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

Trnavský arcibiskup Ján Orosch v úvode svätej omše upriamil pozornosť veriacich, prítomných na tomto slávení v Bazilike sv. Mikuláša, na podstatu úmyslu. „Z Rady európskych biskupských konferencií nám bola adresovaná prosba, aby sme sa zapojili do modlitieb a obetovaní svätých omší za tých, čo trpia vo vojne na Ukrajine. Boli sme zaradení do tohto zoznamu a práve preto dnes - v utorok po 5. pôstnej nedeli - aj ja obetujem túto svätú omšu za všetkých tých, ktorí trpia vo vojne zvlášť na Ukrajine. Myslím nielen na ukrajinských a ruských vojakov, ale aj na civilistov, ktorí zomierajú. Myslím na tých, ktorí nesú následky tejto hroznej vojny. Zahrňme do tejto svätej omše aj tých, ktorí trpia akoukoľvek bolesťou následkom vojen vo svete,“ povedal hlavný celebrant.
 
Spolu s trnavským arcibiskupom slávili svätú omšu aj obaja generálni vikári spolu s niekoľkými kňazmi Trnavskej arcibiskupskej kúrie a Trnavskej farnosti sv. Mikuláša, ktorej farským kostolom je práve Bazilika sv. Mikuláša. Nechýbali ani veriaci, ktorí sa prišli pokorne pripojiť k úmyslu, ktorý v súčasnosti určite celé ľudstvo vníma ako ten najdôležitejší pre záchranu tejto zeme pred bezhlavým spustošením vďaka ľudskej pýche.
 
Zhruba pred mesiacom Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) pozvala všetky biskupské konferencie Európy k sláveniu Eucharistie na úmysel: Za obete vojny na Ukrajine a za pokoj v tejto krajine. K iniciatíve sa pridala aj Cirkev na Slovensku. Dnes na tento úmysel slávil svätú omšu v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach aj košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Slovenska. On pozval i všetky farnosti na Slovensku, aby sa pripojili k tomuto úmyslu.
 
Sväté omšu sa konali aj v Katedrále sv. Martina v Bratislave (o 12:00), v Katedrále sv. Emeráma v Nitre (o 7:00), v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline (o 12:00), v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici (o 8:30) a v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave (o 18:00). Keďže 28. marec je už v pôstnom období, kedy sa počas týždňa v gréckokatolíckej cirkvi neslávi Eucharistia, na tento úmysel sa košický eparcha Cyril Vasiľ modlil počas vešpier. V Bratislavskej eparchii sa dnes do iniciatívy zapojili modlitbou Liturgie hodín - časoslova.
 
facebook sharing button Zdieľaj
V trnavskej bazilike slávili svätú omšu za pokoj na Ukrajine a obete vojny

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch sa dnes v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave pripojil k iniciatíve všetkých biskupských konferencií Európy, ktorá vzišla zo sídla Rady európskych biskupských konferencií. (Foto: Dušan Kolenčík)

NOVINKY