Uplynulo osem rokov od úmrtia bývalého rožňavského biskupa Fila

BRATISLAVA 18. augusta 2023 - Uplynulo osem rokov od úmrtia bývalého rožňavského biskupa Mons. Vladimíra Fila. Zomrel 18. augusta 2015 v nitrianskej nemocnici vo veku 75 rokov života, 53 rokov kňazstva a 25 rokov biskupskej služby. Rozlúčka so zosnulým biskupom sa konala 24. augusta 2015. Telesné pozostatky previezli do jeho rodnej obce, ktorú si zvolil za miesto svojho posledného odpočinku.

Vladimír Filo sa narodil 15. januára 1940 v Gáni. Ordinovaný bol 25. júla 1962 v Bratislave. Svätým Otcom Jánom Pavlom II. bol 17. marca 1990 menovaný za titulárneho biskupa tukkského v Mauretánii a pomocného biskupa trnavského. Na biskupa bol konsekrovaný 16. apríla 1990 v Trnave Mons. Jánom Sokolom. Rožňavským biskupom koadjútorom bol menovaný 23. novembra 2002 a úrad zaujal 14. januára 2003. Mons. Eduard Kojnok ho 1. marca 2003 menoval za generálneho vikára.
 
Za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy bol menovaný 27. 12. 2008. Od 16. mája 2015 bol emeritným biskupom. Zomrel 18. augusta 2015 v nitrianskej nemocnici vo veku 75 rokov po 53 rokoch kňazstva a 25 rokoch biskupskej služby. Posledná rozlúčka sa konala 24. augusta 2015 v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Pohrebnú svätú omšu zo zosnulého slávil bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský so slovenskými i zahraničnými biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi.
 
V príhovore arcibiskup Zvolenský pripomenul svedectvo života zosnulého Mons. Fila, ktorého heslom boli slová svätého apoštola Pavla "Mne žiť je Kristus". Na prianie, ktoré pred svojou smrťou vyjadril biskup Filo, sa v maďarskom jazyku prihovoril veriacim trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. V závere svätej omše si prítomní vypočuli vyjadrenie úprimnej sústrasti, ktoré zaslal v mene Svätého Otca Františka vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.
 
Smútočnému zhromaždeniu sa prihovorili aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik. V mene spolužiakov Mons. Fila sa rozlúčil Mons. Bartolomej Urbanec a v zastúpení trnavského primátora prehovoril Pavol Tomašovič. Pozostatky zosnulého po skončení pohrebnej svätej omše previezli do jeho rodnej obce Gáň, ktorú si Mons. Vladimír Filo zvolil za miesto svojho posledného odpočinku.
 
Zdroj: tkkbs.sk
 
facebook sharing button Zdieľaj
Uplynulo osem rokov od úmrtia bývalého rožňavského biskupa Fila

Ilustračná snímka. (Foto: Matúš Hasil)

NOVINKY