TO ABU

TRNAVA, 2024. augusztus 31. - Augusztus 30-án, pénteken ünnepelte felszentelésének 387. évfordulóját a Keresztelő Szent János-székesegyház, az egész trnavai érsekség "minden templomok anyja".

Az ünnepi szentmisét Ján Orosch trnavai érsek celebrálta Ján Sokol emeritus trnavai érsekkel és a jelenlévő papokkal együtt, a székesegyházi közösség híveinek részvételével.

A bevezetőben a főcelebráns felidézte a trnavai székesegyház rövid történetét. A szentbeszédet Ján Sokol emeritus érsek mondta. Ebben három fontos elemet emelt ki, amelyek minden szentmisét alkotnak, nevezetesen Isten Igéjének érzékszervek általi hallását, az eucharisztikus áldozat ünneplését és a szentáldozásban való közvetlen vagy legalábbis lelki részvételt. Ezután bátorító szavakat intézett a szülőkhöz, hogy legyenek tudatában annak a felelősségnek, hogy a hitet átadják gyermekeiknek, és ily módon segítsenek építeni az Egyház lelki templomát. A szentmisét a székesegyház előtt előkészített kis agapé követte, ahol a hívek találkozhattak, és így együtt élhették át a Keresztelő Szent János-székesegyház ünnepét.

A Keresztelő Szent János korabarokk székesegyházat 1637-ben szentelték fel, amikor még nem volt teljesen kész. A főoltár és a mellékkápolnák a következő évtizedben fokozatosan készültek el. A kéthajós székesegyház a bécsi jezsuita egyetemi templom mintájára épült. A székesegyház eredete tehát a jezsuiták második trnavai érkezésével függ össze, akik az építéséről gondoskodtak. Az épület fő adományozója Esterházi Mikulás palatinus volt. Az építkezést Anton és Pietro Spazzo olasz mesterekre bízta. A templom építőjének, Pietro Spazzónak a képét ma is őrzik a sekrestyében. A székesegyházat sok fontos személyiség látogatta meg, többek között II. János Pál pápa, akinek szobra - e látogatás emlékére - a székesegyház előtt áll."

TO ABU Ján Bednárik tudósított.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva