TO ABU

SULEKOVO 2022. november 13. - A Krisztus Király plébániatemplomban az október 30-i ünnepi szentmise keretében Dusan Kolencík, a Trnavai Főegyházmegye tiszteletbeli kanonokja megáldotta az újonnan felállított orgonát.

A régi orgona romló állapota arra késztette Rúcka Péter plébánost és Amantius Akimjak zenepedagógust, hogy fontolóra vegyék a javítás lehetoségét. Egy zenei átvilágítás után a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy anyagi szempontból a javítás nem kifizetodo.

Így alakult meg a Sulekovo Orgona Polgári Társulás, amely azt a célt tuzte ki maga elé, hogy pénzt gyujtsön egy új vagy konzervált hangszerre. Csaknem öt év telt el, és minden erofeszítés eredménye egy hárommanuálos orgona megvásárlása Svédországból. Ez 21 regiszterrel rendelkezik, a dugattyúállomány jó minoségu fából és orgonafémbol készült, a legnagyobb dugattyúk rézbol vannak. A hívek adományain kívül Hlohovec városa is hozzájárult anyagilag. Az orgona szakszeru elokészítéséért és beszereléséért Martin Benko felelt.

Az ünnepi szentmise focelebránsa és igehirdetoje, Dusan Kolencik eloször Jan Orosch trnavai érsek üdvözletét adta át a híveknek, majd homíliájában Zákeus evangéliumi történetéhez kapcsolódva kifejtette, hogy nem szabad ítélkeznünk, mert az Úr Istennek más az ember optikája, mint nekünk. Ugyanakkor lenyugözte az újonnan felállított orgona több mint 1300 sípjának számát, amelyet egy olyan plébániához hasonlított, amelynek hívei egyénileg és együttesen egy lelki szimfóniát alkotnak, hasonlóan a Szulejkov-templomban a liturgiát kíséro orgonához.

Forrás:katolickenoviny.sk

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva