TO ABU

BRATISLAVA/TRNAVA, 2021. október 22. - Október harmadik vasárnapján (2021. október 17-én) Szlovákiában megkezdődött a zsinati folyamat egyházmegyei szakasza.

A mostani zsinat újdonsága, hogy az egyház szinodalitásának értelmére összpontosít, valamint az, hogy három szakaszra tagolódik: az egyházmegyék szintjén kezdodik, a nagyobb régiókban folytatódik, és 2023-ban a püspökök római találkozójával ér véget. A kezdeti szakasz, amely 2022 áprilisáig tart, az egyházmegyék és ekeptóriumok szintjén minden hívot érint.

TRNAVA

A kétéves szinódusi folyamat egyházmegyei szakasza hivatalosan a trnavai érsekségen kezdodött 2021. október 17-én, vasárnap egy szentmisével, amelyen a trnavai érsek, Msgr. Ján Orosch bejelentette a híveknek a székesegyházban, hogy kinevezte az érseki kúria kancellárját, Vsdp. Dusan Kolencikot, akinek feladata lesz az egyházmegyei koordinációs csoport létrehozása és vezetése. Ennek a csapatnak a tagjai segíteni fognak a zsinati találkozók koordinálásában a plébániák és különbözo más egyházi közösségek szintjén. Ennek a segítségnek fokoznia kell az egyház minden megkeresztelt tagjának bevonását, hogy teljes mértékben tudatában legyenek annak a küldetésnek, amelyre Mesterünk, Jézus Krisztus hívta meg oket."

A zsinat megnyitóján a Keresztelo Szent János-székesegyházban a "Zsinati egyházért: közösség, részvétel és küldetés" témájú szentmise focelebránsa Jan Orosch trnavai érsek volt. A zsinat egyházmegyei szakasza, amely október 17-én, vasárnap kezdodött, jövo év áprilisáig a helyi egyházak szintjén folytatódik, majd kontinentális szintre lép, végül 2023 októberében Rómában ér véget, ahol a világ minden tájáról érkezo püspökök találkoznak, hogy megvitassák a zsinat következtetéseit egyházmegyei és kontinentális szinten.

Orosch János érsek beszédében idézte Ferenc pápa Szentatyának a szombaton, október 9-én Rómában tartott szinódus megnyitó beszédében elhangzott szavait. Ferenc pápa hangsúlyozta ,,hogy a zsinat nem parlament, a zsinat nem véleményfelmérés, a zsinat egyházi pillanat, és a zsinat foszereploje a Szentlélek. Ha a Lélek nincs ott, akkor nem lesz zsinat. (...) Ünnepeljük ezt a zsinatot annak az imának a szellemében, amellyel Jézus az Atyához könyörgött tanítványaiért: "hogy mindnyájan egyek legyenek" (Jn 17,21). Erre vagyunk meghívva: az egységre, a közösségre, a testvériségre, amely abból a tudatból fakad, hogy Isten azonos szeretete ölel át bennünket. Mindenki megkülönböztetés nélkül, és különösen mi, lelkipásztorok, ahogyan Szent Ciprián írja: "Ezt az egységet fenn kell tartanunk és határozottan követelnünk kell, mindenekelott nekünk, püspökököknek, akik az Egyház élén állunk, hogy bizonyítékát adjuk annak, hogy maga a püspöki közösség egy és osztatlan" (De Ecclesiae Catholicae unitate, 5). Isten egy népében tehát együtt járunk, hogy megtapasztalhassuk az Egyházban, amely elfogadja és megéli az egység ajándékát, és megnyílik a Lélek hangja elott". Ján Orosch trnavai érsek arra hívta a híveket, hogy ebben a szellemben vegyenek részt aktívan a zsinaton, és ezzel mutassák meg az egyházért való társfelelosségüket, mert az egyház nemcsak püspökök és papok, hanem a megkereszteltek egész közössége.

Forrás: Trnavai Foegyházmegye / TO ABU

BRATISLAVA

A pozsonyi érsekség a pozsonyi Szent Márton-székesegyházban szentmisével nyitotta meg az egyházmegyei zsinati folyamatot. A focelebráns a pozsonyi metropolita érsek és a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke Mons. Stanislav Zvolenský. A szentmisét éloben közvetítette az érsekség profilja.

Az elokészíto dokumentum szerint a zsinati út feladata, hogy hozzájáruljon mindazok elméjének, lelki erejének és kreativitásának felkavarásához, akik részt vesznek ezen az úton. Stanislav Zvolensky pozsonyi érsek-metropolita beszédében arról beszélt, hogy el kell tunnie az önzésnek és a szolgálat iránti vágynak a közösségeinkben:

"Azok a közösségek, amelyekben a kapcsolatok alapján élünk, abból az önzetlenségbol, abból a bizonytalanságból élnek, ahol átalakul az a hatalmi pozíció, hogy úgy akarok eros lenni, hogy én vagyok az elso a szolgálatban, ahol az egoizmusra való hajlam átváltozik altruizmusra, ahol a bizonytalanságnak át kell alakulnia bizonytalansággá" mondta Zvolensky érsek. A pozsonyi metropolita érsek szerint ez a szempont a zsinati úttal kapcsolatos.

"A zsinati út egy közös járás és az igazság keresése arról, hogyan teljesítsük küldetésünket hívo keresztényként, katolikusként a mai világban, tehát a zsinati út, amelyet most kezdünk, erre épül, hogy a következo idoszakban még mélyebben szenteljük magunkat annak, hogy mit jelent számunkra úgy élni, mint aki hírnök akar lenni mások számára, tanúságot tenni arról, hogy Isten szeret, Isten szeret téged, nyitottnak lenni Isten felé."

Forrás: Pozsonyi Félegyházmegye / LUMEN Rádió

NITRA

Szimbolikusan a Szent Péter és Pál ferences templomban lévo missziós feszületrol közös körmenettel és közös vesperással, amelyet a két nyitrai püspök, Msgr. Viliam Judák és Mons. Peter Ben székesegyházi kanonokokkal, egyházmegyei papokkal, hívekkel és világi hívekkel együtt 2021. október 17-én, vasárnap a nyitrai vár gótikus várárkában megkezdodött a szinódusi folyamat a Nyitrai Egyházmegyében.

A nyitraiak így indultak útnak a szinódusi folyamat elso egyházmegyei szakaszában. A szentbeszédet ebbol az alkalomból a nyitrai segédpüspök, Mons. Peter Beno. Emlékeztette a jelenlévoket az emmauszi tanítványok példájára és a Jézus Krisztussal való közös útjukra, majd rámutatott a zsinat jelentoségére és fontosságára az egyház számára a múltban és ma, a közösség, a részvétel és a küldetés kulcsszavain keresztül magyarázva annak szerepét.

A hívekhez intézett beszédét így zárta: "Isten nem magányos, nem individualista, Isten Emmanuel, Isten velünk, aki Fiában is útra kelt a mennybol erre a földre. Ha az o fiai és leányai vagyunk, követnünk kell ot. Nem fogom feladni. Elore kell haladnunk az Istennel való életünkben, különben elkezdünk visszafelé haladni. Ne adjuk fel a helikoptert. Keressünk új helyeket, különösen új utakat, hogy Krisztust adhassuk a világnak, akár egyik, akár másik pozícióban vagyunk'. A vesperás ima végén az egyházmegye püspöke, Msgr. Viliam Judák arra buzdította a jelenlévoket, hogy a szinódusi folyamat során aktívan vegyenek részt a közös úton, hogy gazdagodjanak plébániáik, az egyházmegye és az egész egyház gazdagodjon, és áldását adta mindenkire.

Forrás: Nyitrai Püspökség / Ujlacký Tibor

PRESOV

Egy héttel ezelott vasárnap, miután Szentatya Ferenc megnyitotta a közelgo zsinati folyamatot, annak elso szakaszát érseki szinten is megnyitotta Ján Babjak SJ preszovi érsek, metropolita.

Ez október 17-én, vasárnap történt a presovi Keresztelo Szent János-székesegyházban az érseki Szent Liturgia celebrálásával. A homíliában Rastislav Baka presovi protopresbyter szólt a jelenlévokhöz. A vetés evangéliumi intelmére támaszkodva hangsúlyozta Isten Igéjének fontosságát az ember életében, amely mindenki számára nagy kincs kell, hogy legyen, hogy semmi se vesszen kárba belole.

,Ez a példázat arra tanít bennünket, hogyan legyünk a legjobb befogadói annak, amit maga Isten kínál nekünk. A mi szívünk is lehet jó, szeretettel teli, és nagy termést hozhat. De a szívünk lehet kemény is, áthatolhatatlan, és ez akkor történik, ha halljuk az Igét, de nem engedjük be. Isten minden igéje jelet akar küldeni az ember életébe, hogy Isten szeret bennünket. És mindannyiunkon múlik, hogy beengedjük-e ezt a jelet a belsonkbe, vagy kikapcsoljuk az adót, és akkor a jelet nem is lehet felvenni" - mondta homíliájában Baka.

Az Isten igéjének befogadásában és megvalósításában az Istenanya példakép kell, hogy legyen az ember számára. O ugyanis segít megtisztítani a szívet, és az Úr jelenlétét szilárdan megorizni benne az örökkévalóságig - tette hozzá Baka homíliája végén. A Szent Liturgia végén Vladyka János felolvasta a KEK összes püspökének meghívását, aki arra buzdítja a híveket, hogy együtt járják végig ezt a zsinatot "a kölcsönös meghallgatásban és a Szentlélek vonzásában az evangélium hirdetése során". Hangsúlyozta, hogy a püspökök és papok meghívást kapnak, hogy ezen a zsinaton keresztül meghallják a hívek hangját. Ezután Vladyka János a Szentlélek megidézésének osi imáját imádkozta, amelynek szerzoségét Sevillai Szent Izidornak (+ 636) tulajdonítják. Például a II. vatikáni zsinat minden ülése ezzel az imával kezdodött."

A presovi érsekségen Vladko három koordinátort nevezett ki, akik az egész szinódusi folyamatot vezetni fogják érsekségi szinten. A kinevezettek Marcel Mojzes, Peter Tirpák és Peter Kacur papok, akik külön áldást is kaptak Vladyka részérol. A szertartást a Szent Roman Sladkopevac kórus éneke kísérte, a hívek pedig a TV Logos internetes televízió online közvetítésén keresztül is figyelemmel kísérhették.

Forrás: Szilágyi István, a székesegyházi püspök, a Szent Róm. 2021 októberében ünnepélyes szentmisével hivatalosan is megkezdodött az egyházmegye kétéves zsinati folyamatának egyházmegyei szakasza, amelynek célja, hogy az egyház minden megkeresztelt tagját mélyebben bevonják az egyház küldetésének teljesítésébe. A szinódust megnyitó szentmisét, amelynek témája "A zsinati egyházért: közösség, részvétel és misszió" volt, a kassai érsek, Msgr. Bernard Bober ünnepelte a kassai Szent Alzbeta-székesegyházban. A zsinat egyházmegyei szakasza a helyi egyházak szintjén zajlik jövo év áprilisáig, majd ezt követoen kontinentális szintre lép, és a püspökök 2023 októberében Rómában tartandó találkozójával zárul.

Bernard Bober érsek beszédében arra hívta a híveket, hogy aktívan vitassák meg a plébániák szintjén, és fejtsék ki gondolataikat arról, hogyan lehet új és hatékonyabb módon hirdetni az evangéliumot a mai világban. Arról is elmélkedett, hogyan lehet elérni és meghívni a híveket az egyházért való társfelelosségre. A szinódusi folyamat koordinátorává a Kassai Folyóegyházmegyében Peter Sýkora, a kassai Isteni Irgalmasság Plébánia plébánosát nevezték ki, aki itt az egyházmegyében a koordinációs csoportot fogja vezetni. A plébániai szinódusi találkozók megvalósításában nagy szerepe lesz. Ez a szakasz 2022. március végéig tart.

"Azért fogunk találkozni és beszélgetni, hogy Isten - az Úr Jézus Krisztus - még jobban megdicsőüljön. Azért fogunk találkozni, hogy információt cseréljünk, tanácsot adjunk egymásnak, és tapasztalatokat átadjunk, hogy javítsuk a hitéletet és a szeretetszolgálatot" - tette hozzá Bober érsek.

Forrás: Kassai Foegyházmegye / Jaroslav Fabian

KOSICE (EPARCHIA)

Vladyka Cyril Vasil SJ érsek - a Kassai Egyházmegye püspöke a Mozyesova utcai Szuzanya Születése székesegyházi templomban celebrálta a foegyházmegyei Szent Liturgiát. A Szent Evangélium kihirdetése után Martin Mráz atya, az érsek atya személyi titkára és az Egyházmegyei Hivatal kancellárja felolvasta a jelenlévo híveknek a szlovák püspökök meghívását a szinóduson való részvételre, amelyet Ferenc pápa az elozo vasárnap nyitott meg.

Azután Cirill vlagyimir tematikus homíliát mondott, amelyben bemutatta a jelenlévoknek, hogy mit is jelent valójában a szinodalitás. Vladyka Cyril eloszörte is megismételte, hogy a görögbol származó szinódus szó közös járást jelent. Röviden ismertette a zsinat intézményének történelmi hátterét is. A zsinat az egyházban, és a keresztény Keleten ma is az, a szó szoros értelmében a püspökök gyulése volt, amely törvényhozó és választó jellegu. Az Egyházban másfajta gyulések is vannak, amelyek segítik az Egyház meghallgatását. Ez az egyház osi jellemzoje, amely a találkozásban, a megosztásban és a meghallgatásban a Krisztus felé vezeto közös útra éhezik. Ugyanakkor Vladyka Cirill emlékeztetett arra, hogy a zsinat és minden másfajta egyházi gyulés nem parlament, ahol a szavazó többség véleményét tartják helyesnek. A parlamenti frakció, amely már régóta a Házban van, azt mondta, hogy még nem talált egyetlen jogalapot sem a munkájához. Semmi sincs elore megszabva - sem a kérdések, sem a válaszok. Az Egyház testvériséget akar, és meg akarja hallgatni minden tagjának a hangját. Egymás meghallgatásán keresztül az Egyház újra akarja éleszteni azt, ami még mindig jelen van az Egyházban."

A zsinati folyamat elso konkrét lépése a térdek találkozása lesz a püspökkel és a zsinati folyamat kijelölt koordinátorával a Kassai Egyházmegyében. Ezt követi majd a zsinati követelések kölcsönös meghallgatása és átgondolása a protopresbyterátusok (dékáni hivatalok) és a Kassai Egyházmegye különbözo tanácsai és bizottságai szintjén. Ugyanakkor a plébániák adminisztrátorai és a közösségek vezetoi a Püspöki Szinódus Fotitkárságának iránymutatásai szerint olyan platformokat fognak létrehozni közösségeikben, amelyek lehetové teszik minden hívo számára, hogy részt vegyen a zsinati folyamatban."

A Szent Liturgia végén felolvasták azt a rendeletet, amellyel Cirill Vlagyimir Mihály Hospodar atyát nevezte ki a zsinati folyamat koordinátorává a Kassai Egyházmegyében. Az ünnepet a kassai Szent Cirill és Metód székesegyházi kórus éneke színesítette Lucie Lovasova karnagy vezetésével, és élo közvetítésben is lehetett követni a TV Zemplín és a TV Logos csatornákon.

Forrás: A Kassai Egyházmegye Sajtóközpontja

BRATISLAVA (Egyházmegye)

A zsinat egyházmegyei szakaszát október 17-én, vasárnap Peter Rusnák Vladyka pozsonyi püspök nyitotta meg. A megnyitóra Szent Lukács apostol és evangélista tiszteletére rendezett induló ünnep keretében került sor a trnavai görögkatolikus parókián. Vladyka egyúttal kinevezte Protosynkel Vladimir Skyba (bratislava.greckokat@synoda.sk), az eparchia papját, mint eparchiális jegyzot. A jelenlegi folyamat - Vademec szellemében (kápt. 4. és 5. sz.) egy imádságos elmélkedés és mérlegelés arról, hogy milyen utat járjunk be eparchiánk számára, hogyan vezessük az egész folyamatot az eparchiában, milyen kulcsfontosságú területekre összpontosítsunk, hogyan valósítsuk meg fokozatosan a zsinati konzultációs találkozókat a plébániákon, hogy az egész Isten Népe és annak minden tagja részt vehessen a folyamatban, hogy Isten Népének élo hangja hallható legyen, és hogy a sensus fidelium (azaz a hit érzete), amelynek minden megkeresztelt a hordozója, megnyilvánulhasson.

Forrás: Boldogság és hit. A Szepesi Egyházmegyében a szentmisén az egyházmegyei adminisztrátor, Msgr. Kubos János atya. Ez a CBC honlapján is elérheto.

A zsinati folyamathoz a CBC Fotitkársága elkészítette a synoda.sk honlapot. Az egyes egyházmegyék kapcsolattartókat jelölnek ki, akik a konzultációs találkozókon, a zsinat elotti közgyulés és az egyházmegyei zsinat elokészítésének megszervezéséért felelnek. Az egyházmegyei szintéziseket ezután a KBS fogja összeállítani egy dokumentumba, amely az Instrumentum laboris, a zsinat kontinentális szakaszának elokészíto anyaga lesz, amely 2022 végén/ 2023 elején következik.

Források: tkkbs.sk/Arci/Dioceses/Arch/dioceses/eparchies (Frissítve, 2021.10.22.)
.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva