TO ABU

CICOV 2021. augusztus 15. - A trnavai érsek, Mons. Ján Orosch augusztus 14-én, szombaton, Szent Maximilian M. Kolbe ünnepén megáldotta a Cícovi plébánián található Szent Vince de Paul nővérek egykori kolostorának felújított templomát és épületét, amely ma a knazárok közösségének ad otthont.

A focelebránst és prédikátort, valamint a többi vendéget - papokat - a szentmise kezdetén a plébánia adminisztrátora, Vdp. Davide Canavesi.

Ján Orosch trnavai érsek szentbeszédében Szent Maximilian halálának 80. évfordulójára és életének eseményeire emlékezett. Felidézte személyes benyomásait is, amikor a szocializmus idején - 1981-ben - fiatal, helyettesíto papként eljött ide szentmisét ünnepelni. Elhanyagolt templomot talált, és csak egy moroknyi idosebb hívot. Akkor még nem gondolta volna, hogy 40 év után érsekként visszatér ide, hogy megáldja a felújított templomot és a kolostort, amely ma a kneszetiek missziós közösségének ad otthont.

Az ünnepségen részt vett a kanonok, a generális vikárius Msgr. Kiss Róbert, a Komáromi Dékáni Hivatal esperese, más esperesek és papok a környékrol, gróf Kálnoky családja, a csíksomlyói hívek és a Komáromi Dékáni Hivatal különbözo plébániáiról érkezett hívek.

A paplakot Kálnoky Ádel grófno 1889-ben építtette néhai férje és egyetlen fia emlékére, aki hároméves korában halt meg. A kolostorban eloször a Keresztény Irgalmasság Szent Vince Pál Leányai Szent Vince Pál muködtek, akik óvodát és leányiskolát muködtettek a helyi gyermekek számára. Az 1930-as években oket a pozsonyi Szent Vince Irgalmas Novérek (szatmáriak) váltották fel, akik 1950-ig muködtek itt, amikor az akkori csehszlovák kommunista kormány minden vallásos rendet elnyomott, és kolostoraikat elkobozták. A csíksomlyói templom és kolostor helyreállítási munkálatai 2019/20-ban Kálnoky gróf és a trnavai érsekség anyagi támogatásával valósultak meg.

Az ABU beszámolóját Marek Havrila készítette.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva