08.09.2020
KOMÁRNO 2020. szeptember 8. - A komáromi Szent András-bazilikában tartott szentmisével a hívek a plébánossal, Vsdp. Kiss Róbert generális vikárius, a trnavai káptalan kanonokja, valamint papok és szeminaristák részvételével tisztelegtek a három itt tevékenykedő koszovói mutáns egyike előtt.
Az ünnepség, amelyet a LUX katolikus televízió egész Szlovákiába éloben közvetített (a felvétel itt található: tvlux.sk/archive/play/23884), körmenettel kezdodött a szent ereklyéivel, amelyeket a hívek ünnepélyesen bevittek a templomba. A szentbeszédben, amelyet Kiss Róbert kanonok, komáromi plébános és esperes mondott, az Isteni hivatás felismerésének szükségességét, a bátorságot, hogy különösen a papi hivatásra válaszoljunk, valamint az új vallási és egyházi hivatások elomozdításásának szükségességét hangsúlyozta. '
A mai szülok segíteni akarnak gyermekeiknek eligazodni ebben az életben. (...) De ez a szemlélet nem mindig felel meg a gyermek szükségleteinek és vágyainak, és néha Isten akaratának. A hit által felismerjük, hogy az ember az életet rendkívüli, értékes ajándékként kapta. (...) Minden ember azért választ hivatást, hogy Istent dicsőítse, és hogy másoknak szüksége legyen rá (...) A tapasztalat azt mutatja, hogy a teszt orvosai mellett a lélek orvosaira is szükség van. Mert a lélek betegségei nem kevesebbek, nem kevésbé súlyosak. (...) Ha sok hivatásra van szükség, amelyek áldozatos és vitézi munkájukkal több évtizedig segítik az embereket, akkor szükség van a vallásos és egyházi hivatásokra is, amelyek segítenek az embereknek a testi boldogság megszerzésében. (...) Szent Márk ezt tartotta szem elott, ezért kitartott a kínzások ellenére is. Mert nem csak világi célt követett."
Krizin Szent Márk (neve a Zágráb melletti horvátországi Krizevci városból származik) 1588-ban vagy 1589-ben született. Okos gyermek volt, ezért szülei igyekeztek neki a leheto legjobb nevelést biztosítani. Fiukat 1600-ban Bécsbe küldték a jezsuita gimnáziumba. A gimnáziumot 1607-ben végezte el. Szülei azt akarták, hogy tiszt legyen, de o a papi hivatást választotta. Tanulmányait a Stajerské Hradec-i jezsuita egyetemen folytatta. Az osztrák jezsuita provinciális, P. George Rummer ajánlására Rómában folytatta teológiai tanulmányait a Német-Magyar Kollégiumban (a Collegium Germanicium-Hungariciumot 1522-ben alapította a jezsuita rend alapítója, Loyolai Szent Ignác). 1615 szeptemberében hercegprímássá szentelték. 1616-ban Trnavába került, ahol az érsek a káptalani iskola professzori és igazgatói tisztségével bízta meg, valamint esztergomi kanonokként. Két évvel késobb komáromi érsek és a krasznai (Krásná nad Hornádom) egykori bencés apátsági adminisztrátora lett. A birtok igazgatása mellett lelki szolgálatot is végzett az apátságban, de a közeli Kassán is. Itt Stefan Pongrátz és Melichar Grodecki jezsuitákkal együtt megkínozták és meggyilkolták a Habsburg-ellenes felkelést szervezo Gabriel Bethlen csapatai. O és testvértársai nem voltak hajlandók megtagadni katolikus hitüket.
Az ABU jelentette Radovan RajcákA cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva