TO ABU

TRNAVA, 2022. június 12. - Június 11-én, szombaton a trnavai Keresztelő Szent János-székesegyházban ünnepélyesen fogadták a Knazár felszentelését. Négy diakónus fogadta. Felszentelőjük Mons. Ján Orosch, Trnava érseke volt.

A trnavai főegyházmegye papjainak részvételével Mons. John Sokol, szemináriumi elöljárók, családtagok, barátok és más hívek részvételével június 11-én, szombaton délután a Keresztelő Szent János-székesegyházban megkezdődött négy ordinárius, Simon Rábara, Peter Sklenar, Paweł Reisel és Bartlomiej Wojciech Raczynski felszentelési szertartása. Jan Orosch trnavai érsek bevezetőjében elismerte, hogy a püspökszentelés az egyik legszebb pillanat a püspök életében, éppen azért, mert a

szentelés szentségének pálcáját adják át a fiatal múzsáknak. Emlékeztette őket, hogy az emberek közül választották ki őket és az emberekért szentelték fel, hogy közvetítők legyenek közöttük és Isten között, és arra buzdította őket, hogy ebben a szolgálatban ne a saját érdekeiket keressék, hanem Krisztusét.". Az ünnepelt köszöntötte a Lengyelországból érkezett tisztelt zarándokokat is, akik Bartholomaiosz jelölt ünnepélyes felszentelésére érkeztek. Biztosította szüleit, hogy imádkozik fiukért.

A halászok hivatásának evangéliuma után Kiss Róbert általános helynök bemutatta a jelölteket a celebránsnak, mint akik alkalmasak a szentté avatás szentségének vételére. Ezután szentbeszédében Orosch Szent János különösen hangsúlyozta az élő kneszet közösségének szükségességét, amely az új kneszetiek hátterévé kell, hogy váljon. Hangsúlyozta a hivatásban való kitartás szükségességét Szent Pál Timóteushoz intézett szavai szerint, és különösen kérte a mértékletességet a knáci életben: "A knáci élet bölcsességet, megfontoltságot, de áldozatot is igényel az életstílusban." A szent szerint a három fogadalom nem csak a szerzetesekre vonatkozik, hanem a knáci számára is szükséges a szegénységben, engedelmességben és tisztaságban élni. Jan Orosch érsek elvárja, hogy az új papok misszionáriusok legyenek plébániáikon, hogy erős nyomot hagyjanak a hívek szívében, ahogyan a tokiói egyetemen a szlovák szaléziak is tették a japán nagykövet szavai szerint. Azt is kérte, hogy pozitív fényben mutassák be az egyházat, vigyék a jó híreket, mint például az egyházmegye négy újonnan felszentelt papjának felszentelésének örömét. Homíliáját azzal zárta, hogy az Istenanya segítségét és közelségét kérte."

A szentelési szertartás a homília után azzal folytatódott, hogy a szentatya felkérte a knácijelölteket, erősítsék meg szándékukat, hogy igazi knáciakká váljanak. A püspök előtt térdelve mindegyikük engedelmességet szolgált a püspöknek és utódainak. A felszentelés egyik erőteljes pillanata volt a felszentelés egyik erőteljes pillanata a felszenteltek leborulása a Mindenszentekhez szóló litánia alatt, majd az ezt követő ima és kézrátétel az érsek, valamint az összes jelenlévő knézis előtt minden egyes szenthez a székesegyház csendjében. A trnavai érsek a felszentelési imával ismét a Szentlélek erejének ajándékát, jó modort és bátorságot kért, hogy jó munkatársak legyenek, hogy az evangélium mindenhová eljusson, és minden nép Krisztushoz jusson.

A huszárjelöltek ezután megbízóik segítségével felvették a stólát és a miseruhát, majd a szertartás a kezek szent krisztiánnal való megkenésével folytatódott, amely a Szentlélek különleges kenetének jele, amely gyümölcsözővé teszi szolgálatukat. A felszenteltek a celebráns kezéből megkapták a pátenst és a kelyhet is, mint a szent nép áldozati ajándékait, amelyeket minden pap hivatott Istennek felajánlani. A felszentelés második erőteljes mozzanata a püspök és az egész kneszet közösségébe való befogadás volt a püspök és a kneszet teljes kollégiuma által a felkent pálmák ölelésével és csókjával. A székesegyház csendjében nagyon erősen érezhető volt az új konfráterek üdvözlése, még szavak nélkül is, a kneszti szolgálat minden egyes idősebb testvérétől, valamint az öröm, hogy megérkeztek ebbe a közösségbe."

A szentmise az áldozati liturgiával folytatódott, amelyben a novíciusok koncelebránsként vettek részt az oltárnál. A szentmise végén a novíciusok megköszönték püspöküknek azt az atyai szívet, amellyel végigkísérte őket a papságra való felkészülésük során, valamint elöljáróiknak, igazgatóiknak és szüleiknek. A novíciusok első áldása Orosch érsek atyáé volt, majd a jelenlévő híveké. A végén Orosch Szent János megköszönte a szülőknek, hogy elfogadták fiaik ajándékát és a nevelésüket, még ha az nem is volt mindig százszázalékos, de Isten kegyelméből kiteljesedett. Hangsúlyozta, hogy a buzgó kneszet sok fiatal számára inspiráció és követendő példa az útjukon. Kérte a novíciusokat, hogy vigyék tovább a hit stafétabotját, és mutassák meg az üdvösség útját mindazoknak, akikhez az Úr küldi őket. A felszentelési szertartást János Orosch trnavai érsek apostoli áldása zárta, aki atyai módon a novíciusok szüleihez is eljött, hogy tiszteletét, háláját és örömét fejezze ki, amikor azok elhagyták a székesegyházat. Hála legyen Istennek a novoknazisták ajándékáért a trnavai érsekségnek, legyenek áldássá minden hívője számára."

Az ABU-t Maria Kohutiarová tájékoztatta.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva