TO ABU

HÁJSKE 2022. október 18. - Október 7-10. között Hájszéken zarándoklatot tartottak a Rózsafüzér Szűz Mária ünnepe alkalmából. A zarándoklat a "kepezdiek" számára az év egyik legfontosabb eseménye, amely napsütéses időben sok embert és kedves vendéget fogadott.

Október 7. és 10. között zarándoklatot tartottak Hájskoban a Rózsafüzér Szuz Mária ünnepe alkalmából, akinek a falu osi kápolnáját szentelték. A zarándoklat a helyiek számára az év egyik legfontosabb eseménye. Bár a templomot Szent Barbarának szentelték, a plébánia egésze átéli a zarándoklatot, amelyet az idok folyamán összekötöttek a Rózsafüzér Szuz Mária ünnepével. Mivel idén az ünnep péntekre esett, a hajdúk - ,,Kepezdánia,,, - némelyek még jelmezben is - a harangok harangzúgására, boséges tiszteletadással és kedves vendégekkel ünnepelték a teremtés napsütéses ünnepét (péntektol hétfoig).

Az elokészületek péntek délután tetoztek, amikor még a díszítés és az elokészületek zajlottak. A virágok elrendezése, az utak seprése, a padok elokészítése az ülohelyekre, az apparátus felállítása vagy a kápolnában a szentmise celebrálására szolgáló menedék építése... Mindenütt olyan emberek ügyes keze kellett hozzá, akiknek máriás szívük van és nem félnek a jó cselekedettol."

A gyönyöru oszi ido sok zarándokot vonzott a csepregi hegyi zarándoklatra. Pénteken a trnavai foegyházmegye általános helynöke, Msgr. Peter Simko, aki homíliáját a kérdéssel nyitotta. A válasz egyszeru volt. Az édesanya, aki kapcsolatban van a gyermekével és átéli annak örömét és fájdalmát. Így Jézus édesanyja is tudja mindezt: "Aki ismeri az anyát, az mindent tud Jézusról". A rózsafüzér imádság az Úr Jézus élete dióhéjban. A misztériumokra koncentrálunk, és azzal kapcsolódunk, aki a legtöbbet tudja Jézusról; az o szemével nézzük az eseményeket, bensoséges és belso biztonságot nyerve: 'Ahol biztonság van, ott megbocsátás van'. Édesanyánk, a Szuzanya adja ezt a biztonságot, még akkor is, amikor nehéz, bizonytalan idoket élünk. Amire kisgyermekként szükségünk volt, a biztonságra és a biztonságra, arra ma is szükségünk van édesanyánktól, a Szuzanyától, ezért imádkozzuk a rózsafüzért."

Szombaton és vasárnap a hajdúszoboszlói születésu, a TV Lux Baráti Klub igazgatója, a Vdp. Marián Bér. Prédikációiban a rózsafüzér imádkozására buzdított és csodákra, gyógyulásokra is volt példa. Az imádságnak nagy ereje van, és a Rózsafüzér Szuzanya, aki vezet, kísér és nem hagy el minket, a mi biztosítékunk. Vdp. Marian Bér felidézte a régi idoket is, és felidézte a Rózsafüzér Szuzanya ünnepének eredetét. Amikor a keresztény Európa azt hitte, hogy vége, és a török szeregek le fogják rohanni, V. Pius pápa elrendelte a rózsafüzér imádkozását. Meg volt gyozodve arról, hogy a gyozelem csak így érheto el - és igaza lett. A törökök feletti 1571-es gyozelem emlékére október 7-ét a Rózsafüzér Szuzanya ünnepévé tette.

A Szent Barbara-templomban celebrált szombati szentmise végén az emberek az utcára vonultak. A templomból a kápolnába vándoroltak a rózsafüzér éneklésére és imádkozására. A kápolna elott a hívek közösen imádkozták az Örömteli rózsafüzér utolsó évtizedét és a Loretói litániát is. A hívek közössége egy lélegzetvételben ismételte a "Hálát adj értünk!" kezdetu énekek és mulatós zenék keveredésével a háttérben. Az utolsó hálaadás után ünnepélyes áldás következett, amely néhányan biztosan megengedték maguknak a lakomát.

Vasárnap mindenki közvetlenül a kápolna elott gyult össze. A gyönyöru idojárásnak kevesen tudtak ellenállni, így sokan jöttek el a szabadtéri misére. Az egész kápolna környéke és a foutca megtelt. A prédikációra a Vdp. M. Bér ismét életébol vett konkrét példával biztatott, hogyan történt gyógyulás a Szuzanya közbenjárására. A hívek korábban is imádkoztak a Rózsafüzér Szuzanyához, és hitben és reménységben szentelték fel a hajszói (kepezdai) kápolnát a Rózsafüzér Szuzanyának. Szent Bernát emlékezz, Szuz Mária imáját is elmondták. Végezetül a Vdp. Marian Antal köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek és az istentiszteleten részt vettek: a ministránsoknak, a templomgondnokoknak, az orgonistának, a kántornak, a legfiatalabb énekeseknek, az ifjúsági énekeseknek is, a gitárosoknak és a hegedusnek. A vasárnapi szentmise Hájszke község közös imával zárult, melyben Hájszke községet a Rózsafüzér Szuzanyának szentelték. Nagyon szép és eroteljes pillanat volt."

Az utolsó napon a híveket szentbeszédében Vdp. Marián Antal, a hájszki plébánia adminisztrátora. Arra buzdította az embereket, hogy legyen kapcsolatuk Istennel, akivel ,,.... semmi sem lehetetlen" (Lk 1, 37). Isten az isteni törvényen, a parancsolatokon keresztül vezet, és különösen a kapcsolaton keresztül, amelyet Szuz Mária és az o igenje, visszavonhatatlan végzése által ápolhatunk. A Szuzanya közbenjárására gyógyulások történtek, házasságok mentek meg, és emberek szabadultak meg ördögi nyomástól. "Elég csak a szent rózsafüzért venni, és az ördög feje megfájdul; az ördög elesik, ha használjuk; a megfelelo csomópont és a rózsafüzér legyozi az ördögöt." (vö. Szent Pio atya idézete). Nehéz idokben jó, ha eszünkbe jutnak olyan személyiségek, akik megtapasztalták a rózsafüzér imádkozását. Ezzel az eszközzel kiengesztelhetjük Istent, könyöröghetünk Isten nagy kegyelmeiért mindenkiért és az egész földért. A Szent Rózsafüzér imádsága a katolikus egyház elmélkedo imájának gyöngyszeme. Rajtunk múlik tehát, hogy merítsünk az ajándékainak mélységes kútjából."

Az ABU tudósított: Kovács Jana.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva