TO ABU

TRNAVA, 2020. december 23. - A Trnavai Főegyházmegye egyes dékáni hivatalaiban december 19., 21. és 22. óta szigorúbb intézkedések vannak érvényben, amelyekkel a Regionális Közegészségügyi Hatóságok (RÚVZ) igazgatói úgy döntöttek, hogy megtiltják a nyilvános szentmisék megtartását.

A trencséni székhelyu RÚVZ úgy döntött, hogy 2020. december 19-tol, szombattól, azaz szombattól, 2020. december 19-tol betiltja a vallási szertartásokat a Trencséni, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou és Myjava járásokban. Hétfotol, december 21-tol ugyanez a tilalom a Komáromi járásra is vonatkozik - errol a komáromi székhelyu RÚVZ döntött. Végül a nyitrai székhelyu RÚVZ december 22-tol, keddtol ugyanilyen tilalomról döntött a Nyitrai, a Szalai és a Zlaté Moravcei járásban. A fent említett regionális hivatalok illetékessége a Trnavai Folyóegyházmegye területét is érinti.

A fent említett regionális közegészségügyi hivatalok által a Trnavai Foegyházmegyén belül kiadott nyilatkozatok alapján karácsonykor a hívek nyilvános szentmise nélkül maradnak a Hurbanovói, Komárnói, Nové Mesto nad Váhom-i és Szalai dékáni kerületekben.

A fent említett, jelenleg érvényes nyilatkozatok alapján RÚVZ Komárno, RÚVZ Nitra és RÚVZ Nitra és RÚVZ Trencín tájékoztatjuk, hogy a Trnavai Folyóegyházmegyében a súlyosbodott járványügyi helyzet miatt további értesítésig az alábbi fokozott intézkedések vannak érvényben az istentiszteletek megtartására vonatkozóan:

- a hurbanovói és komáromi dékáni hivatalok és plébániáik

a komáromi kerülethez tartozó egyházközségek számára a Szlovák Egészségügyi Szolgálat c. A 2020. december 19-én kelt, 2020. december 21-én hatályba lépett 49. számú rendelet értelmében tilos az istentiszteletek végzése a nyilvánosság részvételével, mely szerint istentiszteletet csak az ünnepi részvételével lehet végezni, az online közvetítés biztosítása céljából szükséges segítséggel. A papok továbbra is celebálnak szentmiséket, bár a nyilvánosság részvétele nélkül, a hívek regisztrált szándékai szerint, amelyekhez lelkileg csatlakozhatnak, vagy online közvetítéssel követhetik figyelemmel.

A tilalom nem vonatkozik a keresztelésre, a temetés és az esküvo szertartására.

- a Nové Mesto nad Váhom-i dékáni kerület és annak plébániániái az ugyanezen kerületben a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának Hivatalának c. rendelete értelmében. 2020. december 18-i 47. számú, 2020. december 19-én hatályba lépett rendeletének értelmében tilos az istentiszteletek végzése a nyilvánosság részvételével, gyóntatás a templomokban, mely szerint az istentiszteleteket csak az ünnepi részvételével lehet végezni, az online közvetítés biztosítása céljából szükséges segítséggel. A papok továbbra is celebálnak szentmiséket, bár a nyilvánosság részvétele nélkül, a hívek regisztrált szándékai szerint, amelyekhez lelkileg csatlakozhatnak, vagy online közvetítéssel követhetik azokat.

A tilalom nem vonatkozik a temetési szertartásokra sem.

- a Salkaházi Dékáni Hivatal és a Salkaházi Kerülethez tartozó plébániák a Szlovén Köztársaság Szent Kereszt Hivatalának c. rendelete alapján. 2020. december 21-én kelt, 2020. december 22-én hatályba lépett 52. számú rendeletével tilos a misék celebrálása a nyilvánosság részvételével, a templomokban történo gyóntatás, valamint a templomok egyéni látogatása, miséket csak a celebráns részvételével lehet celebrálni, az online közvetítés biztosítása céljából szükséges segítséggel. A papok továbbra is celebálnak szentmiséket, bár a nyilvánosság részvétele nélkül, a hívek regisztrált szándékai szerint, amelyekhez lelkileg lehet csatlakozni, vagy online közvetítéseken keresztül lehet követni.

A tömegrendezvények tartásának tilalmanem vonatkozik a keresztelési szertartásokra, temetési szertartásokra, esküvoi szertartásokra, mert ezt szabályozza A Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának 45/2020. sz. sz. rendelete, amely közegészségügyi kockázat esetén intézkedéseket ír elo a létesítményekre és a tömegrendezvényekre vonatkozó korlátozásokra a 45/2020. sz. cikkben. 2. b) pont.

Az érseki egyházmegye többi dékáni hivatalában és plébániáján a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma Hivatalának c. 45/2020 rendelete érvényes, amely meghatározza, hogy a közszolgáltatások a tervezett zárlat ideje alatt 19. sz. napjától kezdve a közintézmények és a plébániák zárva tartása alatt a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma c. 45/2020rendeletét kell alkalmazni. 2020. december 2020-tól 2021. január 10-ig folytatódnak, azzal a különbséggel, hogy a romló járványügyi helyzet miatt a résztvevok száma a templomok befogadóképességének 25 százalékára csökken. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden második templomi pad üresen marad, és a foglalt padokon belül mindig lesz egy üres hely az ülők között. Ezen kívül minden korábban érvényben lévo szigorú higiéniai intézkedés, mint például a miseruhák viselése, a kezek és a területek fertotlenítése, az Eucharisztia kézzel való kiszolgáltatása, a térközök betartása stb. továbbra is érvényben marad.

Megjegyezzük továbbá, hogy a járványügyi helyzet alakulásától függoen az intézkedések bármelyik nap változhatnak, még azokban a dékáni kerületekben és plébániákon is, amelyek olyan körzetekhez tartoznak, ahol még mindig lehetséges az Isteni Liturgia celebrálása a nagyközönség részvételével. A pápa és a Hívek keményen dolgoztak azon, hogy ne legyen ilyen egyértelmű, nyíltan nyitott napirendjük. Saját és szeretteink egészségének védelme érdekében kérjük a leheto legnagyobb körültekintést, türelmet és toleranciát, hogy a körülmények ellenére is békével a szívünkben élhessük megváltónk, Jézus Krisztus születésének karácsonyi ünnepét.

Biztosítjuk a híveket, hogy a papok, ahol csak lehet, igyekeznek majd növelni a szentmisék tiszteletét, ahogyan azt kértük is tolük. Bízunk abban, hogy azok a papok, akik számára a technikai feltételek lehetové teszik, és különösen ott, ahol már nem lehetséges a közönség részvételével misézni, éloben közvetítik a szentmisét a plébániai honlapokon vagy a plébániai közösségi média profilokon keresztül, vagy más rendelkezésre álló eszközökkel. Bátorítjuk híveinket, hogy éljenek a lehetoséggel, és az ünnepi vagy napi szentmiséket az RTVS rádióhullámokon vagy televíziós csatornákon, illetve a katolikus médiumokon, mint a TV LUX, a LUMEN rádió vagy a Mária Rádió közvetítésein keresztül is nézzék.

A szentmisét az RTVS rádióhullámokon vagy televíziós csatornákon fogják közvetíteni.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva