TO ABU

BOROVCE, 2022. október 11. - A borovcei plébánián október 8-án, szombaton reggel a Szent Lőrinc diakónus és vértanú templomban ünnepi szentmisével kezdődött a mártírhalált halt Stefan Polák borovcei plébános idei megemlékezése.

A szentmisén a helyiek és a celldömölki hívek Ivan Sisk polgármesterrel és Marian Díres plébánossal együtt örömmel fogadták a többi jeles vendég mellett Mons. Andrej Imrichet, a Szepesi Egyházmegye emeritus segédpüspökét és Augustín Slaninka CM atyát, Dobruska (CR) plébánosát. Mindketten Polák plébános plébánostársai voltak."

Míg püspök atya az ünnepségen focelebránsaként elnökölt, Slaninka plébános ünnepélyes szentbeszédet mondott, melyet a következo verssel kezdett: "Bárhová is vezetett a zarándok útja, itt Borovcén tisztelettel csodáljuk a helyeket...". Miután az elso részben megemlítette a vértanúkat az apostoloktól kezdve a hitért az egykori Csehszlovákiában szenvedokön keresztül, a második részben azokról a csodákról beszélt, amelyeket vrbovi plébánosként szomszédjával, Stefan Polák plébánossal együtt élt át. A szarvas lelegzetvisszafojtva hallgatták minden szavát. 'Reméljük, hogy kiderül az igazság, reméljük, hogy nem félmisült meg minden bizonyíték. Reméljük azt is, hogy halálának van jelentosége a jövo nemzedékek számára. Mit jelent számunkra az o élete és halála? Szerintem fontos, hogy ne végzett semmilyen rendkívüli tevékenységet. Ez egy fontos, megtévesztő, lelkiségi apaság. A szentséget egyszeru körülmények között lehet építeni" - mondta."

A homília és a közös ima után, amelyben a hálás hívek egykori lelkészük számára nyitott mennyországért könyörögtek, az áldozati ajándékok átadása következett. Ezt nemcsak a provcei, hanem a trebaticei filiából is érkeztek hívek, mindannyian gyönyöru ruhákba öltözve. Az ünnepélyes áldás elott a jelenlévo papok és világiak közül néhányan könnyes szemmel szóltak a jelenlévokhöz, és emlékeztek meg Polák plébánosról, ki-ki úgy, ahogy tudott. A szentmise után, amelyet a szomszédos krakovanyi plébánia fúvószene kísért, mindenki a templom elotti téren gyult össze, ahol egy pillanatig imádkoztak, koszorúztak, virágot helyeztek el és gyertyát gyújtottak Polák plébános emlékmuvénél.

Az Imrich püspök atya megáldotta a közösséget és az ételt, majd a házigazdák által készített agapé mellett a jelenlévok egy pillanatig társas beszélgetésben tölthettek el. A jelenlévok között nemcsak Polák lelkész egykori egyháztársai, hanem Plavecky Péter rokonai, barátai és családtagjai is voltak. Sokan betegség vagy kötelezettségek miatt nem tudtak részt venni, pedig szívesen eljöttek volna. Köszönet mindenkinek, aki bármilyen módon hozzájárult ehhez a csodálatos eseményhez. Az idei megemlékezés Stefan Polák borovói plébános eroszakos halálának 35. évfordulójáról erosítse a hitet, erosítse a reményt és árasszon szeretetet mindenki szívében, nem csak a jelenlévokében, hogy a tanúságtétel ereje bátorságot adjon a szentség felé vezeto úton minden akadály leküzdéséhez."

Az ABU tudósított: Marián Díres.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva