TO ABU

VATIKÁNVÁROS, 2021. február 22. - Az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció közleményt adott ki az idei Nagyhét megünnepléséről a világjárvány összefüggésében. Emlékeztetett arra, hogy az egy évvel ezelőtt kiadott dekrétum utasításai az idei húsvétra is vonatkoznak.

A püspököknek és püspöki konferenciáknak címzett, 2021. február 17-én, hamvazószerdán kiadott jegyzékben az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció megerosíti a 2020. március 25-i dekrétum normáinak érvényességét az idei évre is. A jegyzék bevezetojében a helyi püspök hatáskörét hangsúlyozzák:

,

"A liturgikus könyvek eloírásai, amelyek normális idokre vannak kitalálva, nem teljesen alkalmazhatóak a válság kivételes pillanataiban, mint amilyen a mostani is. Ezért a püspök, mint egyháza liturgikus életének moderátora, arra hivatott, hogy körültekinto döntéseket hozzon, hogy a liturgikus ünnepek Isten népe és a rábízott lelkek javára hasznosak legyenek, tiszteletben tartva az egészség védelmét és azt, amit a közjóért felelos hatóságok eloírnak."

A feljegyzés öt pontban határozza meg az irányelveket. Az elso a média használatára vonatkozik: "A közösségi média használata nagyban segítette a lelki pásztorokat abban, hogy a világjárvány idején támogatást és közelséget nyújtsanak közösségeiknek. A pozitív eredmények mellett voltak problémás szempontok is. A nagyhét megünneplése során azt javasolják, hogy a püspök által vezetett ünnepségek médiaközvetítését könnyítsék meg és adjanak elsobbséget nekik, és bátorítsák azokat a híveket, akik nem tudnak részt venni a saját templomukban, hogy az egység jeleként kövessék az egyházmegyei ünnepségeket."

A Kongregáció kéri, hogy "minden ünnepségen, a Püspöki Konferenciával egyetértésben, figyelmet kell fordítani néhány különleges pillanatra és gesztusra, hogy összhangban legyenek az egészségügyi óvintézkedésekkel". Hivatkozik Szarahai bíboros prefektusnak a püspöki konferenciák elnökeihez intézett, 2020. augusztus 15-i levelére, amelynek címe: "Térjünk vissza örömmel az Eucharisztiához!". A feljegyzés emlékeztet arra, hogy "az olajok megszentelésének szentmiséje szükség esetén áthelyezheto egy másik, alkalmasabb napra; célszeru, ha a lelkiatyák, a ministránsok és a hívek nagyobb képviselete van jelen. A pálmavasárnap, nagycsütörtök, nagypéntek és a húsvéti vigília ünneplésére a tavalyi irányelvek érvényesek'. A jegyzetben Sarah bíboros és Roche érsek arra is buzdít, hogy "készítsenek megfelelo segédeszközöket a családi és személyes imádsághoz, beleértve az Órai liturgia egyes részeinek használatát is. Befejezésül köszönetet mondanak a lelkipásztori munkáért, amely ezekben az idokben még nagyobb igénybevételt jelent:

"A Kongregáció oszintén köszöni a püspököknek és a püspöki konferenciáknak, hogy az év során a gyorsan változó helyzetre adott lelkipásztori válaszukat adták. Tisztában vagyunk azzal, hogy a meghozott döntéseket nem mindig volt könnyu elfogadni a lelkipásztoroknak és a hívo laikusoknak. Mindazonáltal tudjuk, hogy azok azzal a céllal születtek, hogy a szent misztériumokat a leheto leghatékonyabb módon ünnepeljük közösségeink számára, a közjó és a közegészségügy érdekében."

Forrás: tkkbs.sk.

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva