TO ABU

KOSICE, 2022. augusztus 16. - Szlovákia búcsúzik a néhai Jozef Tomko bíborostól. Szimbolikusan ma tért vissza szülőföldjére, a Kassai Főegyházmegyébe. A Rómában elhunyt Udavský szülöttet a kassai Szent Alzbeta-székesegyház főoltára alatti kriptában lévő sírba temették, ahová saját kívánsága szerint került.

A gyászmisén a koporsót bíborszínu miseruhában, meggyújtott húsvéti gyertyával az oltár elé helyezték. Az elhunyt arcát egy nagyméretu portré ábrázolta, fején a püspöki mitrával.

Jozef Tomek bíboros, a Népek Evangélikus Kongregációjának emeritus prefektusa elott utoljára tisztelegtek családja, barátai, ismerosei, ismerosei, magas egyházi vezetok (35 nyugati és keleti rítusú püspök Szlovákiából, Magyarországról, Cseh- és Morvaországból, Lengyelországból és Ukrajnából, 350 pap és felszentelt, több száz szeminarista, 80 szerzetesnovér és öt és félezer hívo. Köztük voltak a Szent Vince Irgalmas Novérek Kongregációjának rendi novérek - Szatmári Sr. M. Irena Alzbeta Kopanicová, sr. Julie Kolumberová és Sr. Pavla Draganová, akik Tomek bíborosról gondoskodtak római lakásában. Joseph Tomko bíborossal az apácák nemcsak a szolgálatot, hanem a közösséget is túlélték."

A temetésen politikai, közéleti, tudományos és társadalmi vezetők és több ezer ember vett részt. Jelen voltak a legmagasabb alkotmányos méltóságok is - Zuzana Caputová, a Szlovák Köztársaság elnöke, Boris Kollár, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnöke és Eduard Heger, a Szlovák Köztársaság miniszterelnöke. Az Ökumenikus Társaságot és a Zsidó Vallási Közösséget Andrej Kiska és Rudolf Schuster jelölte meg. A latin és szlovák nyelvu gyászmise focelebránsa Dominik Duka bíboros, emeritus prágai érsek volt. Concelebrált II. János Pál egykori személyi titkára, Stanislaw Dziwisz bíboros, emeritus krakkói érsek, valamint Erdo Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Magyarország prímása.

A Kassai Félegyházmegye nevében Marek Forgác kassai segédpüspök üdvözölt mindenkit a Jozef Tomek bíboros gyászmiséjének imaközösségében. Elsoként a legfobb alkotmányos méltóságokat köszöntötte. A Cormani tagit, a parlamenti kérdőívet, a diplomáciai kérdőívet, az államigazgatás és a korrupt kérdőívet is tartalmazza. "Vigasztaló szavakat intézek Tomek bíboros minden hozzátartozójához" - mondta beszédében Mons. Forgác.

Külön üdvözölte a bíborosokat, Duka, Dziwisz és Erdo. "Testvéri üdvözlet és köszönet a jelenlétükért a szlovákiai, a ciechi, a morvaországi, a lengyelországi, a magyarországi és az ukrajnai érsekeknek és püspököknek" - mondta. Köszöntötte a keresztény egyházak és a zsidó vallási közösség képviseloit is. "Egyesüljünk mindannyian hálás imában a bíboros úrért, és lelkében kérjük Isten békéjét és tartalmas örömét" - zárta megnyitó beszédét Forgác püspök.

Duka bíboros: József bíboros atya, az Úristen mindenért megfizet

Duka bíboros úr homíliájában a jelenlévőkhöz szólt. Azt mondta, hogy Kassán búcsúzunk "Szlovákia nagy fiától, egy keletinek, egy udaváninak, aki élete végéig hutoril". "A római egyház egy olyan bíborosától búcsúzunk, aki életében nemcsak szlovákiai szerepet játszott. Bizonyos értelemben ez az oka annak, hogy én is köszönetet mondok ezen a helyen. Egyházunk támasza volt az egykori Csehszlovákiában, amit az Állambiztonsági Szolgálat és a csehszlovák hírszerzés anyagai is bizonyítanak. Az o feljegyzéseik egy olyan ember tiszteletére szolgálnak, aki nem árulta el és nem szennyezte be a keblét" - mondta."

A bíborossal legutóbb Ferenc pápa tavalyi szentatyai látogatása során találkozott itt, Kassán. Felidézte, hogy követte tanulmányi és tudományos pályafutását. 'Emlékezzünk arra, hogy az új egyházi tartományok és egyházmegyék létrehozásában valóban fontos tanácsadó volt hozzáértéssel és tapasztalattal' - mondta. Kiemelte továbbá ,,fontos munkáit és tevékenységét az ökumenikus keretek között. Ez nem egy akadémikus és egyházpolitikai-politikai prelátus ökumenéje volt, hanem az élet, az életgyakorlat ökumenéje' - mondta Duka bíboros, emeritus prágai érsek.

A továbbiakban felidézte vatikáni szerepét: "O az, aki az egyház életében a II. vatikáni zsinat után újonnan kialakuló intézmény élére került, amely a püspöki szinódus fotitkári tisztsége. Nem, ma nem a nulláról kezdjük, de mondhatjuk, hogy folytatjuk azt a munkát, amelyre VI. Pál, a zsinat pápája, a nagy párbeszéd múzsája hívta meg, amely elkezdte betölteni az egyház tényszeru világdimenzióját. A végén Tomko József bíboros atya láthatta, hogy ez a munka, amelyben kétségtelenül teljes mértékben részt vett, hogyan nem. Az a megfontolás, hogy a lengyel pápa egy szláv tandemet, egy lengyel-szlovák vagy egy lengyel-csehszlovák tandemet alakítson, Tomko bíboros államtitkárral, nem szerepelt az isteni Gondviselés tervében.

A Casaroli bíboros államtitkár lazítás politikáján alapuló politikáját a szovjet birodalom országaiban nem fogadták el. Maga Wojtyla pápa, Szent János Pál pápa, az ezredforduló nagy pápája, ennek az egyházi politikának a cellájában állt. Mi volt a közös bennük? Két olyan diktatúra ismerete, amely az isteni rend felborítására törekedett, arra, hogy megfossza az embereket, népeket és államokat szabadságuktól, és az ideológiának engedelmes, modern rabszolgák tömegévé tegye oket. Bíboros atyára más feladat hárult, és merem állítani, hogy az Egyház második férjének feladata. A Népek Evangelizációja Kongregációjának prefektusává nevezték ki. Kétségtelen, hogy nem erről van szó, és nem arról van szó, hogy nem politikai és politikai kérdésről van szó.

Ezek voltak a világ kétharmadát megmozgató nagy témák, és itt Joseph Tomko bíboros a köznyelvben "vörös pápaként" emlegetett tisztséget töltötte be. Igen, nagy beleszólása volt a püspökök kiválasztásába és kinevezésébe, az új egyházmegyék létrehozásába, valamint a Szentszék és az afrikai, ázsiai és más régiók helyi egyházai közötti alapveto feltételek és kapcsolatok meghatározásába. Szeretném megköszönni az előadónak a felszólalását, aki évek óta dolgozik egy új programon, és aki számos új programon dolgozik."

"Úgy gondolom, hogy különösen azok számára, akik szentségi részesedést kaptunk Jézus Krisztus rokonságában, szükséges felidézni a bíboros atya homíliáját térdelésének 50. évfordulója alkalmából. Szeretném idézni Dagmar Halas asszonyt, az 1989 utáni elso közös szentszéki nagykövetünk feleségét, aki közel harminc éve csodálattal beszél: "Igen, o egy krisztusi bunözo". És amikor dicsérte a bíboros atya homíliáját, azt mondta: "De, Dagmar asszony, ha nem hinnék abban, amit hiszek, nem tudnék élni."

Azt gondolom, hogy éppen Krisztus térdének ünneplése, Krisztus térdének szépségének és nagyságának ünneplése az egyik legfontosabb, nem üzenet, hanem a legfontosabb kihívás számotokra, fiúk, fiatalemberek, nemcsak a Koszovói Egyházmegye területén, hanem egész Európa számára. Az o szavai hozzátok tartoznak: "Nektek, fiataloknak ideálokra van szükségetek. Krisztus adja oket nektek, kövessétek oket! Nehéz ez? De O veletek van, és O munkálkodni fog bennetek, és erossége lesz nektek, szomszédaitoknak" - folytatta Duka bíboros."

"Szent Domonkos ünnepén egy középgenerációs férfi megkérdezte tolem, mire van szüksége ma az egyháznak. Gondolkodás nélkül válaszoltam - hiányzik a sláger. Maga a bíboros atya ad nekünk egy tippet: "Ápoljátok ezt a hitet, hogy ne csak Kassa, a kassai Egyházmegye, hogy egész Szlovákiánk megújuljon a keresztség fürdojében, hogy megújuljon Krisztusban, a mi Cirill és Metód hagyományunk vonalán" - mondta."

Duka bíboros atya a továbbiakban elmondta, hogy ma Alojz Tkác, Kassa nyugalmazott érseke teljesítette a néhai bíboros kérését, hogy a kassai székesegyházban temessék el. Ezt a kérést teljesítette, és mindent elokészített halála esetére. ... Ma van az a nap, amikor erre a feladatra vállalkozunk. Az ember, és így Jozef Tomek bíboros identitása nem az ember szétfolyó, lehorgonyozatlan létét mutatja meg nekünk, hanem a családi tuzhelybol, a szülofaluból, a szüloföldbol, a szüloföldbol és a szüloföldbol kinövo teljességtudatot. A helyi egyházhoz való ragaszkodás minden katolikus keresztény, de különösen a pap számára meghatározó" - mondta az esperes."

, "Hadd zárjam azzal, hogy köszönetet mondok Önnek, mint Joseph Beran bíboros bíboros utódjának, aki egy idoben megosztotta a római számuzetést Joseph Tomko bíboros atyával, Frantisek Tomásek bíboros utódjaként, aki - amint azt a hírszolgálatok krónikái rögzítik - sokszor konzultált Tomko bíborossal az egyház és népeink szabadsága érdekében vezeto útról. Én magam is szeretnék köszönetet mondani neki a találkozókért, atyai, de nagyon mélyreható tanácsaiért és felajánlásaiért, és - ki merem jelenteni - barátságáért. Nem gondolom, hogy a tapolcai egyenlotlensége veszélyben van, és remélem, hogy a tanítvány mindig hálás marad tanárának.

József bíboros atya, az Úristen megfizet mindazért, amit Krisztus Egyházáért, Cirill és Metód országainkért tett. Ön joggal viseli II. János Pállal együtt a szabadság visszaszerzésének részét, amiért a mindenható és irgalmas Istennek, Urunk Jézus Krisztus édesanyjának közbenjárásának és szent oltalmazóinknak, Cirill és Metód szenteknek köszönhetjük. Isten fizesse meg" - tette hozzá Duka bíboros.

A homília teljes transzkripciója Itt.

A szentmise végén több szónok is megemlékezett a bíborosról. Zuzana Caputo, a Szlovák Köztársaság elnöke beszélt. Hudák Péter, Tomek bíboros szülofalujának, Udavskýnak a polgármestere a családja nevében szólt. Szentatya Ferenc részvéttáviratát Mons. Andryi Yevchuk, a szlovákiai apostoli nunciatúra ügyvivoje olvasta fel. Zuzana Caputo szlovák köztársasági elnök szerint a bíboros halálával egy karizmatikus embert veszítünk el, a katolikus egyház megbecsült vezetojét, de egy olyan embert is, aki közel állt a szívünkhöz. Mint részvétnyilvánító beszédében mondta, a bíboros sokat jelentett nekünk, és mi is sokat jelentettünk neki.

"Földi zarándokútja véget ért, de öröksége és életmuve velünk marad" - mondta. hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Tomko bíboros több generációnyi honfitársa tiszteletét vívta ki. "Udavské nem szunt meg az otthona lenni" - mutatott rá. Az elnök szerint Tomko bíboros soha nem szunt meg törodni azzal, hogy a szabadság és a hit eszméje egybeolvadjon. Felidézte, hogy segített a menekülo papoknak. Meghívta a négy pápa bizalmát. 'Úgy van beírva a szívünkbe, mint aki optimalizmust és reményt adott nekünk. Igazi emberi dimenziót adott a hitnek. Köszönjük mindazt, amit értünk tett" - mondta."

Az udavcei emberek büszkék voltak Jozef Tomek bíborosra. "Felnottünk, amikor a harangok bejelentették, hogy közösségünk bíborost adott a világnak. Köszönünk neki minden látogatást, minden szentmisét, minden kedves szót és intést. O volt, van és marad a mi bíborosunk" - mondta beszédében Peter Hudák, Udavské polgármestere. Bernard Bober Metropolitan, kassai érsek szerint Jozef Tomko bíboros megérdemli a figyelmünket és a hálánkat, amelyet a Szlovák Püspöki Konferencia nevében fejezett ki neki. "Az örökkévalóságba való távozásával a helyi egyház egy szakasza zárul le. Bár egész életében az egyházért dolgozott szerte a világon, a szlovákiai helyi egyházban is sok mindent elobbre vitt" - mondta Mons. Bober.

Metropolita Bernard Bober, Kassa érseke felidézte, hogy amikor 1989-ben Tomko bíboros részt tudott venni édesanyja temetésén, ott maradt, hogy nagycsütörtökön szentmisét celebráljon a székesegyházban; ez volt az elso miséje a székesegyházban. "Ma ennek a székesegyháznak a gyomrában helyezzük el szeretett bíborosunk földi maradványait, mert ez az a hely, amelyet szeretett" - mondta Tomko. hangsúlyozta. Végezetül Msgr. Bober, aki a végso gyászszertartáson is elnökölt, köszönetet mondott a szatmári novéreknek, akik évekig példásan gondoskodtak Tomko bíborosról."

Ferenc pápa táviratának teljes szövege HÁT.

A temetés után Tomek bíboros földi maradványait útorök vitték arra a helyre, ahonnan a koporsót a nyilvánosság kizárásával a kriptában helyezték el. A mise végeztével a temetési szolgálat intézkedett, hogy a maradványokat a kriptába helyezzék, befalazták és lepecsételték. A kriptát a következo idoszakban a nyilvánosság számára is megnyitják, és egy márvány emléktáblát helyeznek el benne. A gyászmisét az RTVS, a TV LUX és a Rádio LUMEN éloben közvetítette. Hasonló méretu temetésre még nem volt példa Kassán. A kassai székesegyházban utoljára 1962-ben temettek püspököt. Jozef Cárský püspököt temették el ott. Cársky püspök volt az, aki 1945-ben-ben a fiatal szeminaristát, Jozef Tomkót Rómába küldte tanulni.

Jozef Tomkó bíboros, a Népek Evangélikus Kongregációján emeritus prefektusa augusztus 8-án, hétfőn Rómában elhunyt. A Kassai Foegyházmegye nesztoraként (a legidosebb élo kneszet) életének 99. évében (98 éves korában halt meg), 74. kneszetként töltött évében és 43. püspöki szolgálatában halt meg. Legutóbb Joseph Tomko volt a bíborosi kollégium legidosebb tagja, amely halála után 206 bíborost számlál, köztük 116 választottat.

A jelentés idején FOTÓ és AUDIO 1 (Media Briefing), AUDIO 2 (Interlude) és AUDIO 3 (Beszédek és homíliák).

Forrás:tkkbs.sk..

A cikk a DeepL szolgáltatás segítségével lett lefordítva