V pondelok 14. februára začína Národný týždeň manželstva 2022

BRATISLAVA 13. februára 2022 - Národný týždeň manželstva všetkým párom pripomína, že manželstvo potrebuje každodennú starostlivosť. Pre spoločný úspech a pre dobré spolužitie v manželstve je užitočné osvojiť si určité zručnosti, ktoré vzťah obohatia a posilnia. Aktuálny, 12-ty ročník Národného týždňa manželstva štartuje presne na Valentína, v pondelok 14. februára.

Ciele a zámer Týždňa manželstva
 
Manželstvo je dlhodobý vzťah, ktorý čelí mnohým výzvam. Pričom jedným z najväčších ohrození je úplne nenápadný „zabijak“ a tým je každodenná rutina. Avšak, nemusí to tak byť - manželstvo nemusí byť nudné a monotónne. NTM všetkým párom pripomína, že manželstvo potrebuje každodennú starostlivosť. Pre spoločný úspech a pre dobré spolužitie v manželstve je užitočné osvojiť si určité zručnosti, ktoré vzťah obohatia a posilnia. NTM je príležitosťou prehodnotiť vzťahy, naučiť sa novým zručnostiam a priniesť potrebné osvieženie. Zdravé a dobre fungujúce manželstvo vytvára stabilitu a bezpečie, z čoho benefitujú nielen obaja partneri ale aj ich deti, pokiaľ ich majú. A zatiaľ čo niektorým párom stačí vzájomné spolužitie len kozmeticky revitalizovať, iné páry potrebujú svoj vzťah podrobiť hlbšej údržbe.
 
Aktuálny, 12-ty ročník Národného týždňa manželstva štartuje presne na Valentína. Sviatok všetkých zamilovaných je často vnímaný ako symbol romantickej lásky a v dobrom manželstve romantika má určite svoje miesto ... podobne ako aj priateľstvo, dobrá komunikácia, odpustenie, humor, ... NTM vytvára príležitosť a súčasne povzbudzuje partnerské dvojice k tomu, aby zhodnotili úroveň vzájomného prepojenia a venovali zvýšenú pozornosť oblastiam, v ktorých sa im až tak nedarí.
 
„Manželský trojuholník?“ – téma NTM 2022
 
Hoci má tento slogan podozrivú konotáciu, existujú trojuholníky, ktoré môžu byť pre manželstvo prospešné a NTM upriamuje pozornosť práve na také. Jedným z užitočných manželských trojuholníkov je tzv. triangulárny model lásky, ktorý zahŕňa tri aspekty spokojného vzťahu: oddanosť, blízkosť a vášeň. Tento model popísal psychológ Robert Sternberg* so svojím tímom na základe rozsiahleho výskumu spokojnosti manželských párov.
 
Ďalším možným pohľadom na manželský trojuholník môže byť aj ochota priznať, že v niektorej oblasti vzťahu sa nám nedarí – a vyhľadať pomoc niekoho „tretieho“ – v osobe skúsenejšieho manželského páru, psychológa, párového poradcu, či duchovnú autoritu. Je lepšie požiadať o pomoc v čase, keď to vo vzťahu ešte len začína škrípať, ako keď je tam už poriadne dusno. NTM na svojom webe ponúka celý zoznam odborníkov pripravených pomôcť tým, ktorí to potrebujú.
 
Ponuka NTM 2022 je aj napriek pandémii pestrá
 
Aj tento rok NTM prináša podnetné tipy a inšpirácie pre manželské dvojice v kombinácii živých stretnutí aj virtuálnych programov. Je možné vybrať si z celonárodných aj z miestnych aktivít. Väčšina aktuálnej ponuky programov a aktivít aktuálneho ročníka sa nachádza na webe NTM už teraz a postupne budú sprístupňované ďalšie.
 
 
► Odporúčania skúsených odborníkov napríklad aj o tom, „koho pozvať do manželského trojuholníka“ ... 7 živých on-line programov každý večer počas Týždňa manželstva vždy v čase 19-20h.
 
► Celonárodný náučno-zábavný kvíz o manželstve
Kvíz Kahoot! V sobotu 19.2. o 20.30h cez stream na youtube kanáli NTM
 
► Manželský budíček formou SMS alebo e-mailuobčerstvujúce povzbudenie na každý deň Týždňa manželstva – stačí sa prihlásiť na odber a povzbudenia si nájdu cestu k prihláseným ...
 
 
► Večer pre dvoch – špeciálny večer s večerou, hudbou a zaujímavým programom pre manželské dvojice v Ružomberku
 
► Sobotné popoludnie pre manželov (aj čerstvo zamilovaných) v bratislavskej Dúbravke …
 
Vychádzka do prírody pre manželov s aplikáciou plnou inšpiratívnych úloh
Mobilná aplikácia so zaujímavými otázkami a úlohami pre tých, ktorí radi spolu chodia, premýšľajú a hovoria na rôzne témy s bonusom pohybu na čerstvom vzduchu https://www.ntm.sk/out-doorova-aktivita/
 
Odznak – ako malý symbol posolstva o dobrom manželstve
Možno počas NTM stretnete dvojice, či jednotlivcov s odznakom loga NTM na kabáte, či kabelke ... sú to tí, ktorí sa rozhodli aj takto viditeľne prihlásiť k odkazu NTM. Prípadne sa môžete pridať k nim ... https://www.ntm.sk/sirenie-maleho-symbolu/
 
Termín NTM  
Národný týždeň manželstva prebehne už tradične vo valentínskom týždni od pondelka do nedele; tento rok je to v termíne 14. - 20. februára.
 
TO ABU informoval Vladimír Sochor
 
facebook sharing button Zdieľaj
V pondelok 14. februára začína Národný týždeň manželstva 2022

Ilustračná snímka. (Foto: ntm.sk)

SPRÁVY

 

NOVINKY